Killyleagh Show celebrates 199th anniversary milestone in style

Robert Morrison presenting the Carr Cup to Neil Morrison, winner of the Hunter Championship.
Robert Morrison presenting the Carr Cup to Neil Morrison, winner of the Hunter Championship.
0
Have your say

Killyleagh Show celebrated its 199th birthday on 2nd May.

Terrible weather conditions certainly didn’t dampen the spirits of the large number of competitors and spectators who came along to enjoy a great variety of over 60 classes ranging from jumping and showing to dog fancy dress!

Ground conditions held up incredibly well providing a great days competition for all involved. The fabulous working hunter course gave riders a range of well-presented fences proving a valuable day out especially before Balmoral Show.

A large number of competitors braved the rain in both horse and pony showing classes and miniature horses, and the quality of animals on display was second to none.

The show Jumping course, kindly built by David McClurg, provided some great entertainment for both riders and spectators throughout the day with many combinations achieving clear rounds.

This year saw the return of the popular novelty dog classes. All dog classes were well supported and some talented young handlers enjoyed showing off their skills.

A selection of 10 Donkey classes gave the donkey enthusiasts plenty of options with ridden, in hand and driving classes available. Great effort went into each competitor’s turnout and judges were very impressed.

The committee send a huge thanks to all the judges, sponsors and helpers without whom the show could not have been so much of a success. Thanks also to the Morrison Family for the use of their great facilities.

Killyleagh Show are pleased to support Marie Curie and a donation from the day will go to the charity.

Results:

Working Hunter Horse Champion: Victoria Tueton riding Shannaghmore

Working Hunter Horse Reserve Champion: Sarah Brashaw riding Phoenix

Hunters Champion: Neil Morrison riding George

Hunters Reserve Champion: Lynne Ireland riding Dowdstown Dancer

Show Ponies Champion: Jessica Knowles riding Larkhill Jessie

Show Ponies Reserve Champion: Pheobe Beaumont riding Edie

Donkeys Champion: Tristan Wallace with Denis of Kinedale

Donkeys Reserve Champion: Caragh Cochrane with Barney

Class 1 Novice Jumping (ponies) - Double Clears: Rhiannon Morgan, Bovalley Dash; Lara McComb, Bobby; Alex Lloyd, Casey; Zara Parker, Malibu

Class 2 Intermediate Jumping (ponies): Katie Parkinson, Ginganinja; Alex Lloyd, Casey; Shannon McIlroy, Flurry; Sam Forbes, Dunedeal

Class 3 Open Jumping (ponies): 1, Anna Shaw, Made U Look; 2= Danielle Connolly, Lakota; Katie Parkinson, Ginganinja; Rachael Kerr, Hughie Boss; Anna Hogg, Carnhill Lucy; Megan Nelson, Flash; 3= Darragh Hanlon, Buckaroo; Jessica Nelson, Beauty; Rachel McIlveen, Mozinga Penny; 4, Anna Skelly, Halle Bear

Class 4 Novice Jumping (horses): 1, Carly Green, Buddy Blue

Class 5 Intermediate Jumping (horses): 1, Rachel Irwin, Camiro; 2, Sharon Cowan, Calim King; 3, Amy Hanna, Mr Dynamite

Class 6 Open Jumping (horses): 1, Sharon Cowan, Calim King

Class 7 WHP Starter Stakes. Ponies up to 133cms. Riders 12 years and under: 1, Lara Kelly, Rex; 2, Abby Cummiskey, Blackjack; 3, James Murphy, Golden Flight; 4, Zara Sharvin, Woodvale Classic Lady; 5, Thomas Murphy, Locarno

Class 8 WHP 133cms and under: 1, Zara Sharvin, Woodvale Classic Lady; 2, Lara Kelly, Rex; 3, Megan Nelson, Flash; 4, Sophie Dunlop, Spot; 5, Abby Cummiskey, Blackjack

Class 9 WHP Over 133cms and not exceeding 143cms: 1, Rachael Kerr, Hughie Boss; 2, Pheobe Beaumont, Edie; 3, Danielle Connolly, Lakota; 4, Aoife Hamilton-Quinn Rowan; 5, Victoria Fox, Lislaird Joni; 6, Darcey Steenson, Almost Midnight

Class 10 WHP Over 143cms and not exceeding 153cms: 1, Jessica Knowles, Larkhill Jessie; 2, Casey Thompson, Fflur Garnon; 3, Tola Thompson, Crossowen Lochlann
Class 11 WH Young Horse (4 or 5 years old): 1, Susan Cumiskey, Holiday Izzy; 2, Joshua Russell, Lisbane Whiskey; 3, Pamela Fox, Bonny Foxy Lady; 4, Julie McConkey, Hillside Little Imp

Class 12 WH Cobs: 1, Anna Skelly, Halle Bear

Class 13 WH Novice Horse: 1, Sarah Brashaw, Phoenix; 2, Beth Murray, Kit N Kaboodle; 3, Andee Fitchie, Millparks Showgun; 4, Julie Simpson, He’s the Lad; 5, Emma McBurney, Ballycrystal Boy; 6, Rachel McNair, It’s a Gem

Class 14 WH Small Horse (to be under 15.2hh): 1, Susan Cumminsky, Holiday Graceful Lady; 2, Katie Wray, Beachburn Lass; 3, Natasha Malandez, Casper; 4, Ewan McCracken, Cyrano Storm; 5, Julie Simpson, Annie’s Treasure

Class 15 WH Open Horse: 1, Victoria Tueton, Shannaghmore; 2, Katie Wray, Beachburn Lass; 3, Ewan McCracken, Cyrano Storm

Class 17 Lightweight Hunter: 1, Pamela Fox, Bonny Foxy Lady; 2, Ellie Dickson, Pinecroft Bergamo

Class 18 Middle/Heavyweight Hunter: 1, Caroline McMillan, Rockrimmon Oh Me Oh My; 2, Neil Morrison, Beau; 3, Lesley-Ann Duke, Consider It Done; 4, Kerry Taylor, George

Class 19 Small Ridden Hunter (horses 158cms and under): 1, Ronda Huddleson, Rockrimmon Star; 2, Kerry Finlay, Bolreo; 3, Claire Martin, George; 4, Anna Dunlop, Ardara Blackberry

Class 20 Ladies Hunter (may be ridden sidesaddle or astride): 1, Lynne Ireland, Dowdstown Dancer; 2, Ronda Huddleson, Rockrimmon Star; 3, Ellie Dickson, Pinecroft Bergamo; 4, Kerry Taylor, George

Class 21 Cobs (155cms and under): 1, Robert Morrow Morrows Templemore; 2, Walter Albert Barnwell Puffin

Class 22 Maxi Cob: 1, Shawlene Leebody, Brae-ville Celtic Colours; 2, Judith Jackson, Billee James; 3, Louise Delanney, Mighty Marty

Class 23 Riding Horse: 1, Heather Loury, Sound of Silver; 2, Ashleigh Corbett, Lily Golightly

Class 24 Coloured Horse & Pony: 1, Shawlene Leebody, Brae-ville Celtic Colours; 2, Sonya Kinnear, Ballymurphy; 3, Joanne Gray, Daydream Believer

Class 25 Ridden Veteran Horse (horses 15 years and over): 1, Judith Ryan, Raspberry Berret

Class 26 Racehorse to Riding Horse (training class): 1, Rebecca Hunter, The Grassy; 2, Leela Purdy, Enemy Engagement

Class 27 Tack and Turnout (for riders 7 years and under on 1/1/15): 1, Zara Gilliand, Cuan Magic; 2, Sadbh Kinney, Pollyanna; 3, Rosie Simms, Little Miss Perfect; 4, Daniel McGimpsey, Twyford Taylormade; 5, Zac Forbes, Abbey; 6, Eve Adair, Harry Potter

Class 28 Family Pony Lead Rein (for riders 10 years and under on 1/1/15): 1, James Agnew, Molly; 2, Eva McGimpsey, Twyford Taylormade; 3, Sadbh Kinney, Pollyanna; 4, Freddie Simms, Little Miss Perfect; 5, Joanne Gilliand, Rocky; 6, Amee Connolly, Candy Floss

Class 29 Family Pony First Ridden (for riders 12 years and under on 1/1/15): 1, Nadine Gormley, Archie; 2, Mia Lewis, Dury; 3, Hannah Patterson, Skippy

Class 30 Family Ridden Pony: 1, Olivia Mulligan, Riverdale Lad; 3, Lauren Gormley, Paddy; 4, Nadine Gormley, Archie

Class 31 Coloured Pony: 1, Olivia Mulligan, Riverdale Lad; 2, Carly Morgan, Miss Matilda
Class 32 Ridden Veteran Pony (ponies 15 years and over): 1, Casey Thompson, Fflur Garnon; 2, Sophie Taylor, Hector; 3, Lauren Gormley, Paddy; 4, Hannah Patterson, Skippy

Class 33 Open Lead Rein Pony: 1, Eva McGimpsey, Twyford Taylormade; 2, Emily Simpson, Dinky Dino; 3, Charlotte Glenn, Marden Way; 4, Aimee-leigh Bailey, Fingal-bridge Flash Harry

Class 34 Open First Ridden: 1, Eva McClurg, Bandit

Class 36 14hh-15hh Show Hunter Pony: 1, Shannen Agnew, Teddy-to-Go; 2, Eva McClurg, Dunshane Paloma

Class 37 Riding Pony: 1, Eva McClurg, Dunshane Paloma; 2, Emily Pierce, Erbach Lyn

Class 38 Ridden Connemara: 1, Jessica Knowles, Larkhill Jessie; 2, Pheobe Beaumont, Edie; 3, Lisa Neville, Donegreagh Milky Bar Kid; 4, Bethany Burns, My Irish Monkey; 5, Shannon Muirhead, Hapgood


Miniature Horse Classes

Class 43: 1, Ethan Martin, Shadowplay Ray of Sunshine; 2, Courtney Sloan, Dangers Lucky Lady

Class 44: 1, Courtney Sloan, Glenhollow Miss Independence; 2, Hayley Stokes, Ravenwood Imperial; 3, Rebecca Lyttle, Fairydale Chantilly Lace

Class 47 Show Horse Miniature: 1, Hayley Stokes, Ravenwood Imperial; 2, Courtney Sloan, Dangers Lucky Lady; 3, Niamh Martin, Shadowplay Ray of Sunshine

Class 48 Junior Showmanship up to 12 years old: 1, Ethan Martin, Shadowplay Ray of Sunshine

Class 49 Senior Showmanship up to 18 years old: 1, Courtney Sloan, Glenhollow Miss Independence; 2, Hayley Stokes, Ravenwood Imperial; 3, Niamh Martin, Shadowplay Ray of Sunshine

Class 50 Solid Colour: 1, Rebecca Lyttle, Fairydale Chantilly Lace; 2, Hayley Stokes, Ravenwood Imperial; 3, Ethan Martin, Shadowplay Ray of Sunshine

Class 51 Broken/Spotted Colour: 1, Courtney Sloan, Glenhollow Miss Independence

Donkey Classes

Class 53 Mare (4 years and over, with or without foal): 1, Ashley Brown, Lady; 2, Ashley Brown; 3, Tristan Wallace, Kinedale Caramel Fudge

Class 54 Colt (up to 3 years old): 1, George McCormick, Andy; 2, Lorna Shannon, Seamus

Class 56 Gelding: 1, Caragh Cochrane, Barney; 2, Tristan Wallace, Denis of Kinedale; 3, Anne Brown, Malachy

Class 57 Turn Out and Condition: 1, Tristan Wallace, Denis of Kinedale; 2= Ashley Brown Lady; Caragh Cochrane, Barney; 3= Lorna Shannon, Seamus; George McCormick, Andy

Class 58 Young Handlers: 1, Tristan Wallace, Denis of Kinedale; 2, Caragh Cochrane, Barney; 3, Caolan Cochrane, Muffin

Class 59 Exercise Vehicle: 1, Coalan Cochrane, Malachy; 2, Caragh Cochrane, Barney; 3, Ashley Brown

Class 60 Pet Class: 1, Vivienne Andrews, Son of Jacob; 2, Coalan Cochrane, Malachy; 3, Lorna Shannon, Seamus
Class 61 Ridden Donkey (lead rein or independently): 1, Tristan Wallace, Oberon of Kinedale; 2, Caragh Cochrane, Barney

Class 63 Novice (new to showing): 1, Lorna Shannon, Seamus

Class 64 Traditional Turnout: 1, Caolan Cochrane, Barney; 2, Anne Brown, Malachy and Charlie; 3= Vivienne Andrews, Son of Jacob; Caragh Cochrane Muffin