Mill Yard the venue as Working Hunter league takes centre stage

Competing in Class 1, Vivienne Andrews on Sarahs Pebbles
Competing in Class 1, Vivienne Andrews on Sarahs Pebbles
0
Have your say

A lovely day was had by everyone at Mill Yard Equestrian Centre, Anahilt, Hillsborough, on Saturday 7th March where the first round of the Working Hunter For All Spring League got off to a great start with a fantastic turnout.

With levels of classes to suit every ability the show was very well supported.

Jill Banford on Candy competing Class 3

Jill Banford on Candy competing Class 3

Mill Yard would like to thank all competitors, judge Seamus Rodgers, scribe Grace, supporters and everyone who assisted with the event.

For more information, check out www.mill-yard.co.uk or contact Lucy on 07790 625 794.

Results for Working Hunter For All Spring League, Saturday 7th March:

Class 1: 1st – Holly Carville on Socks; 2nd – Kaitlin Kearns on Joe 3rd – Oliver Kinnear on Corn Poppy; 4th – Carla McCrissican on Goldie; 5th – Vivienne Andrews on Sarahs Pebbles

Class 2: 1st – Karina McVeigh on Midnight Reflection; 2nd – Siobhan Black on Oscar Rua; 3rd – Julia Herron on Biscuit; 4th – Holly Carville on Socks; 5th – Donal Galvin on Lazarus Rose; 6th – Tasha Anderson on Heathpool Zeno

Class 3: 1st – Claire Lyttle on Splash; 2nd – Karina McVeigh on Midnight Reflection; 3rd – Jill Banford on Candy; 4th – Zoe Woods on Vogue; 5th – Donal Galvin on Lazarus Rose; 6th – Julia Herron on Biscuit

Class 4: 1st – Pamela Fox on Bonnie Foxy Lady; 2nd – Katherine McCaughen on Monsoon; 3rd – Helen Scott on William; 4th – Victoria Wray on Duchess

Class 5: 1st – Victoria Fox on Lislaird Joni; 2nd – Jazmin Vollands on Pippa; 3rd – Liz Cherry on Jessica

Champion – Claire Lyttle on Splash

Reserve Champion – Pamela Fox on Bonnie Foxy Lady.

Saturday 14th March saw the second round of the Working Hunter For All Spring League take place at Mill Yard Equestrian Centre.

The next event at Mill Yard is our Easter Show Jumping on Tuesday 7th April, starting 11am with X-poles followed by 55cm, 70cm, 80cm and 95cm.

Class 1: 1st – Holly Carville on Socks; 2nd – Kaitlin Kearns on Joe; 3rd – Lewis Orr on Humbug

Class 2: 1st – Holly Carville on Socks; 2nd – Lewis Orr on Humbug; 3rd – Siobhan Black on Oscar Rua; 4th – Tasha Anderson on Heathpool Zeno

Class 3: 1st – Claire Lyttle on Splash 2nd – Susie Kinley on Tippy; 3rd – Tasha Anderson on Heathpool Zeno; 4th – Chelsie Orr on Lynch; 5th – Bethany Ney on Sydney

Class 4: 1st – Ella Kinkaid on Houdini; =2nd – Katherine McCaughan on Monsoon, Chelsie Orr on Lynch; 3rd – Janene Gamble on Lenamore Master Maguire; 4th – Claire Lyttle on Splash; 5th – Pamela Fox on Bonnie Foxy Lady

Class 5: 1st – Sophie Williams on Ollie; =2nd – Pamela Fox on Bonnie Foxy Lady, Robyn Catterall on Levi; 3rd – Jazmin Vollands on Pippa; 4th – Ella Kinkaid on Houdini; 5th – Becky Williams on Flash; 6th – Janene Gamble on Lenamore Master Maguire

Champion – Claire Lyttle on Splash

Reserve Champion – Pamela Fox on Bonnie Foxy Lady.