DCSIMG

Riders out in force for Flexi Eventing final

Karen Glendining and PK compete  over the Cross Country Section at the Meadows Flexi Eventing.

Karen Glendining and PK compete over the Cross Country Section at the Meadows Flexi Eventing.

THE final leg of the current series of Flexi Eventing took place at The Meadows Equestrian Centre on Saturday where a great number of competitors and their supporters turned out to enjoy one of the nicest days so far, albeit a little cold.

In the dressage Suzi Berry replicated her fine performance of last week with a win in Pre Novice A and placings in both Novice and Intermediate. Erin Faloona also featured in the Pre Novice line up, picking up a 2nd and 3rd with her two horses. Meantime, Johnny Hagan claimed the honours in the B section of the Pre Novice which had to be split again this week due to large entries with Andrew Scott, claiming runner-up spot, having climbed two places from last week.

Daniel Brown got his season off to a great start by winning both Novice and Intermediate on his mother’s 12 year old Ricardo Z gelding, Ricardo Colour.

By request, organisers ran an Advanced class this week with an FEI*** test which was well supported. The red rosette went to Clare Abbott on Cormac McKay’s 10 year old gelding Euro Prince with Becky Cullen and Glenhill Gold, slotting into 2nd.

The showjumping started half an hour ahead of schedule and continued with record entries until after 4pm while the cross country once again provided plenty of ‘food for thought’ for horses and riders alike.

Eventing Ireland (NR) would like to thank the McCusker family for hosting this six week series of shows which were extremely popular. They are deeply indebted to all helpers: Secretary, course designer, judges, scribes, scorers, starters and arena party – your contribution is very much appreciated.

Eventing Ireland (NR) is holding a Two Phase (Showjumping and Cross Country) at Tyrella on 9 March with classes for 70cms, 85cms and 1m. Entry forms can be obtained from Dora by texting 07876758979 or by email (dorabeacom@live.co.uk. Entries close on 2 March.

There will also be combined training (dressage and showjumping) at Tyrella on Saturday 16 th March.

Dressage should be pre-entered with Dora by Wednesday 13th March.

Results

Dressage

Pre Novice A – Test BE106 – Judge: Ivor Harper:L 1. Suzi Berry, Lola 2. Erin Faloona, Harlequin Rose 3. Erin Faloona, Roundthorn Excel 4. Anna Dillon, Zantana 5. Rachel McKimmon, Foxy 6. Ruth Currie, Darcy

Pre Novice B – Test BE106 – Judge: Rosie Gomes: 1. Johnny Hagan, Oliver 2. Andrew Scott, Glenhill Lady 3=. Clare Abbott, Glenkeeran River & Malachy Casement, Ringfort Rubicon 5. Lisa Dundee, Annie 6. Ella Boyle, Grandstown Bobby Dazzler

Novice – Test BE112 – Judge: Lucy Adams: 1. Daniel Brown, Ricardo Colour 2. Suzi Berry, Bolero 3. Meghan Healy, Lui D 4. Suzi Berry, Lola 5. Elaine O’Connor, Tullymurry Holly 6=. Sharon Riddell, Ringfort India 7 Harold Megahey, Seapatrick, Cruise Cavalier

Intermediate – Test BE117 – Judge: Lucy Adams: 1. Daniel Brown, Ricardo Colour 2. Suzi Berry, Bolero 3. Becky Cullen, Glenhill Gold 4. Beth Young,

Willie Wee 5. Becky Cullen, Irish Scott 6. Lisa Dundee, Robbid

Advanced – Test FEI***A – Judge: Lucy Adams: 1. Clare Abbott, Euro Prince 2. Becky Cullen, Glenhill Gold 3. Suzanne Jordan, Conquistador 4. Suzanne Jordan, Phineas Finn 5. Becky Cullen, Irish Scott 6. Harold Megahey, Chuckleberry

Showjumping (double clear)

70cms: Ellen Thompson, Bob, Sinead Thompson, First Choice, James McEvoy, Rhubarb, Zoe Henderson, Max A Million, Holly Henderson, Aladdin, Dee Barrett-Davies, Keeford, Kristie Ayron, Loughcurra Lad

80cms: Hannah Younger, Romeo, Ellen Thompson, Bob, Caroline Delaney, Feleena, Morgan Hirst, Heaven Sent, Maya Boyle, Chinook Calibra, Joseph Harris, Dolly

90cms: Gareth Nethercote, Sheteata Diamond, Jenny Campbell, Ollie, Shannon Hiscott, Silver Surprise, Ellie

Parkhill, Toni, Hannah Younger, Romeo, Maya Boyle, Chinook Calibra, Felicity Pierce, JD Douglas, Abi

Carlisle, Grace, Judith McCarthy, Mixed Up

1m: Anna Kelly, Arnie, Anna Hamilton, Bracken, Katie Lyttle, Fern, Elaine O’Connor, Tullymurry Holly, Rachel Moore, Toyboy, Aaron McCusker, Nobby, Paul Dillon, Hillside Douglas, Daniel Brown, Ricardo

Colour, William Greene, Levi, Gareth Nethercote, MJM Limmerick, Andrew Thompson, Ben, William

Greene, Keeford, Paul Dillon, Scooby

1.10m: Sarah Sproule, Carlyle’s Daughter, Fionn Clarke, Gaulstown Lady Bishop, Lisa Dundee, Robbie, Jemma Parkhill, Smartie, Katie Lyttle, Amber, Fionn Clarke, Freddie, Rory Lavery, Drissa, Katie Parker, Annie, Claire Schaefer, Star, Suzanne Jordan, Conquistador, Chris Megahey, Buttons, Denis Currie, Larry, Sarah Sproule, Lyleview Supreme

1.20m: Fionn Clarke, Black Velvet Band, Harold Megahey, Seapatrick Cruise Cavalier

Cross Country (clear round): Anna Dillon, Zantana, Cara Norman, Bullet, Lisa Corry, Meribel.

 
 
 

Back to the top of the page