Sarah proves she’s top of the class in exciting Laurel View league

Maverick and Louise Spence win the Newcomers class on the day

Maverick and Louise Spence win the Newcomers class on the day

0
Have your say

The final of the winter 2014/15 league worked into a rather good day.

At Laurel View the riding school regulars are encouraged to take part in the competitions, scores are tracked and at the final of the Dressage League, the top riding school riders are rewarded.

Top spot for Darryl McKinney and Ballylin Ben. Pictures: Equi-Tog

Top spot for Darryl McKinney and Ballylin Ben. Pictures: Equi-Tog

Top of the class this time and also winning the Newcomers class was Sarah Saied riding Rab.

The impressive Ballyinarry Pepsi Lee and Katherine Barnes came out on top of the walk/trot class, with Diane Jones and JJ a very close second. Sarah Saied and Rab earned the top Newcomer spot ahead of Louise Spence and Maverick.

The Prelim league classes three and four were won by Darryl McKinney riding Ballylin Ben and Linda McIlwaine on Beechmount Baxter respectively. Runners up in these league classes were Sophie Winn on Wizard of Oz and Erin Faloona riding Margie Mac.

Erin Faloona and Margie Mac earned themselves the red rosette for the Novice class, just ahead of Helen Faulkner and Derryvane Danny. While Penny Murphy and Tick It won the Open class outright.

The Summer League is already underway with the second leg scheduled for Sunday 21st June, full details as always can be found at www.laurelview.co.uk.

Results

Winter Dressage League (6 of 6)

Class 1 - BD Intro B (walk/trot) - Judge Ivor Harper: 1st, Ballinarry Pepsie Lee, Katherine Barnes, 69.35; 2nd, Laurel View Jonathan, Natasha Lowry, 66.52; 3rd, JJ, Diane Jones, 66.30; 4th, The Accountant, Judith Hughes, 65.87; 5th, Mr Darcy, Tracy Manson, 65.43; 6th, Laurel View Tyson, Niamh Sloan, 64.78.

Class 2 - Prelim 1 (Newcomers) - Judge Ivor Harper: 1st, Maverick, Louise Spence, 69.47; 2nd, Laurel View Rab, Sarah Saied, 64.47; 3rd, Inishcara, Zena Martin, 64.21; 4th, Just Jake, Holly Reilly, 63.95; 5th, Maggie Moo, Jenny Beggs, 62.89; 6th, Annagh’s Prince, Katie McDonnell, 60.00.

Class 3 - Prelim 18 - Judge Martina McKinley: 1st Ballylin Ben, Darryl McKinney, 73.54; 2nd Flight of the Phoenix, Andrew Robinson, 70.83; 3rd Little Miss May, Lucy Toombs, 69.58; 4th Chance, Natasha Wylie, 68.75; 5th Wizard of Oz, Sophie Winn, 68.33; 6th Leitrim Native Choice, Helen Cunningham, 67.71.

Class 4 - Prelim 19 - Judge Emma Andrews: 1st, Beechmount Baxter, Linda McIlwaine, 78.86; 2nd, Margie Mac, Erin Faloona, 78.86; 3rd, Ballylin Ben, Darryl McKinney, 76.82; 4th, Tawnybrack Indiana, Kristine Lynch, 74.55; 5th, Wizard of Oz, Sophie Winn, 68.64; 6th, Josh, Emma McLean, 68.64.

Class 5 - Novice 23 - Judge David Patterson: 1st, Derryvane Danny, Helen Faulkner, 69.44; 2nd, Tick-It, Penny Murphy, 69.07; 3rd, Margie Mac, Erin Faloona, 68.70; 4th, Beechmount Baxter, Linda McIlwaine, 66.11; 5th, Roc Tredudon, Katie King, 65.93; 6th, Josh, Emma McLean, 63.70.

Class 6 - Open - Judge David Patterson: 1st, Isaac De La Bouverie (Nov), Laura King, 66.90; 2nd, Tick-It (Nov), Penny Murphy, 66.38; 3rd, Isaac De La Bouverie (Elem), Laura King, 65.00; 4th, The Elf (Elem), Emma Andrews, 63.75; 5th, Oliver Hardy (Nov), Martina McKinley, 62.07.

League Results

Class 1 – Walk/Trot: 1st, Ballinarry Pepsi Lee, Katherine Barnes, 220.81; 2nd, JJ, Diane Jones, 220.37; 3rd, The Accountant, Judith Hughes, 203.48; 4th, Marty, Louise Delaney, 203.05; 5th, Laurel View Jonathan, Natasha Lowry, 199.78; 6th, Laurel View Tyson, Niamh Sloan, 195.65.

Class 2 – Newcomers: 1st, Laurel View Rab, Sarah Saied, 203.89; 2nd, Maverick, Louise Spence, 197.88; 3rd, Guinness, Jenny Beggs, 197.46; 4th, Mags, Jenny Beggs, 197.15; 5th, Inishcara, Zena Martin, 196.66; 6th, Its Just Jake, Holly Reilly, 191.20.

Class 3 – Prelim: 1st, Ballylin Ben, Darryl McKinney, 222.34; 2nd, Wizard of Oz, Sophie Winn, 209.66; 3rd, Leitrim Native Choice, Helen Cunningham, 208.66; 4th, Flight of the Phoenix, Andrew Robinson, 208.08; 5th, Amber, Nicola Dunseith, 206.49; 6th, Little Miss May, Lucy Toombs, 204.84.

Class 4 – Prelim: 1st, Beechmount Baxter, Linda McIlwaine, 234.44; 2nd, Margie Mac, Erin Faloona, 233.86; 3rd, Ballylin Ben, Darryl McKinney, 222.45; 4th, Wizard of Oz, Sophie Winn, 212.76; 5th, Amber, Nicola Dunseith, 205.97; 6th, Josh, Emma McLean, 198.64.

Class 5 – Novice: 1st, Margie Mac, Erin Faloona, 229.11; 2nd, Derryvane Danny, Helen Faulkner, 223.73; 3rd, Tick It, Penny Murphy, 223.40; 4th, Beechmount Baxter, Linda McIlwaine, 214.59; 5th, Josh, Emma McLean, 196.58.

Class 6 – Open: 1st Tick It (Nov), Penny Murphy, 213.28

Riding school competition: 1st, Rab (Class 2), Sarah Saied, 66.14; 2nd, Barney (Class 3), Christine Smyth, 64.87; 3rd, Tyson (Class 1), Niamh Sloan, 64.04; 4th, Bruno (Class 1), Chloe Baxter, 61.51; 5th, Silver (Class 2), Kate Spence, 57.80.