Smyth lands third win at Enniskillen Show

editorial image
0
Have your say

Enniskillen’s annual Horse and Pony Show took place at Necarne Castle on Saturday, June 18. The weather was kind, leaving all arenas perfect underfoot for non-stop jumping and showing throughout the day.

One of the highlights in the showjumping rings was the 1.35m, as part of the TRI Ulster Region Summer Tour, sponsored by Fermanagh & Omagh District Council.

Competition was fierce over the John Chambers designed course and Peter Smyth rode Hilary Duncan’s Diamond Courage into winning position, making it the third year in sucession that Peter has won the top jumping class at the show.

Show chairman Desmond Rolston presented the Mavis Rolston Perpetual Memorial Cup on behalf of the Enniskillen Show.

In the pony jumping rings, course designer Ian Monteith was kept busy with a total of 13 different competitions run over the course of the day.

Entries were up in the showing rings, with big entry numbers in both pony and horse ridden classes.

The Alex Presho Memorial Perpetual Shield, which was kindly provided by Louise Presho in memory of Alex was won by Eimer White. Alex was a dedicated horseman and a long term supporter of the show.

Desmond Rolston, Show Chairman said: “We are indebted to all our sponsors who have supported us and made the show possible, and to all the competitors who have competed here today. We are delighted that the show has gone so well and that everyone enjoyed the facilities and competition.”

Results:

Showing classes

Class 1A – Lead Rein Pony confined to Fermanagh: 1st Debbie Black’s Donnie Darko, Emily Black; 2nd Christina Carrothers’ Nipper, Kerry Carrothers; 3rd Sinead McManus’ Coat of Honor, Kayleigh-Anne McManus; 4th Meloney Maye, Thyolo Sprinkles, Mercedes Maye; 5th Lilly Tunney’s Sharon’s Choice, Elise Tunney; 6th= Shirley Bothwell’s Cara Jane Deja Vue, Emily Bothwell; Stephanie Parker’s Chanel, Grace Harpur; Brooke Morrow’s Darkie, owner; Shauna Tracey’s George, Imogen Heap; Roisin Cathcart’s Sugar, Sophie Cathcart; Fergus McGirr’s Beltoy Red Ruby, Grace McGirr; Rebecca McKenzie’s Celtic Brigadoon, Annabell McKenzie.

Class 1B – Open Lead Rein; 1st Chrintina Carrothers’ Nipper, Kerry Carrothers; 2nd Evelyn Sheridan’s Moonlight, Owner; 3rd Meloney Maye’s Thyolo Sprikles, Willow Maye; 4th Rosin Cathcarth’s Sugar, Sophie Cathcarth; 5th Brooke Morrow’s Darkie.

Class 2a – First Ridden confined to Co Fermanagh – 1st Jeanette Abbott’s Rosie, Lucie-Anne Abbott; 2nd Hurst Show Horse’s Yrenfys Llynog, William Hurst; 3rd Nial Bruce’s Honeysuckle, Owner.

Class 2b – Open Lead Rein – 1st Lewis McGill’s Tony the Pony, Nathan O’Neill; 2nd Barbara Trimble’s Candy, Elizabeth Millar; 3rd Adam McKinney’s Molly, Owner; 4th Lewis McGill’s Spike, Laura McIlhagger.

Class 2c – Fancy Dress – 1st Lewis MccGill on Pepper as Thomas the Tank Engine; 2nd Brianne Fitzpatrick on Andy; 3rd Brooke Morrow on Darkie as The Tin Man; 4th Ross McGill on Sasha; 5th Ella Cashel on Candycrush; 6th Kerry Carrothers on Nipper;.

Class 3 – Mare or Gelding under 128cm – 1st Hurst Show Horse’s Yrenfys Llynog, Adrianna Hurst; 2nd Janet Currie’s Carolea Rosie, Maria Carr; 3rd Aimee Johnston’s Cadlan Valley Charlieboy, Ellie-May Johnston; 4th Eibhlin Sheridan’s Midnight; Owner; 5th Marina Sayle’s; Fenaghbeg Ever, Freya Sayle.

Class 4 – Mare or Gelding over 128cm under 138cm – 1st Hurst Show Horse’s Parcglas Olympic Venture, Adrianna Hurst; 2nd Sophia William’s Rossfad Runaway, Owner; 3rd Patrick Williams’ Culmore Princess, Owner; 4th Jeanette Abbott’s Henry, Tianna-Grace Abbott.

Class 5 – Mare or Gelding over 138cm under 148cm – 1st Eibhlin Sheridan’s Lindhurst, Owner.

Class 6 – Family Pony – 1st = Carol Kelly’s Candycrush, Kelsey Kelly and Sophia William’s Rossfad Runaway, owner; 2nd Amy Johnston’s Cadlan Valley Charlie Boy, Ellie-May Johnston; 3rd Patrick Williams’s Culmore Princess, owner; 4th Natalie Sommerville’s Misty, Owner; 5th Brooke Morrow’s Darkie, owner; 6th = Jackie Niblock’s Pepper, Laura McIlhagger and Lewis McGill’s Tony the Pony, Nathan O’Neill.

Class 7 – Connemara Brood Mare – 1st James Nann’s Brownhill Belle; 2nd Martin Traynor’s Cloonabelle Sweet Little Monkey.

Class 9 – Connemara Yearling – 1st Jim McConnell’s Cornafada Sindy

Class 11 – Connemara 4 years or over in hand – 1st Lisa Doogan’s Gallow Mist Dawn; 2nd Liam Maguire’s Drumcong Mella;

Class 12 – Ridden Connemara Pony – 1st Lisa Doogan’s Gallow Mist Dawn, owner; 2nd Alan Robertson’s Ann Bally Claddagh Sparkie, Kerrie-Ann Fitzpatrick.

Class 13 – Ridden Hunter confined to Co Fermanagh – 1st Rosemary Traynor’s Mac, owner; 2nd Kelly Brown’s Tattgare Mix and Match, owner; 3 rd Elaine Bradburn’s Whitehill Cody, Meloney Maye

Class 14 – Small Ridden Hunter – 1st Jenna Coote’s Riley, owner; 2nd Fergal McKinney’s Ruby, owner.

Class 15 – Lightweight, Mediumweigt and Heavyweight Ridden Hunter – 1st Hurst Show Horses Tattygare Mr Perfect, Lucinda Mills; 2nd Gigginstown House Stud’s Mossbank, Chloe Thompson; 3rd Carrie Townsend’s Al, owner.

Class 16 – Ridden Cob – 1st = Louise Presho’s Jemima, owner and Sonya Boyd’s My Blue Pearl, owner; 2nd Debbie Attwell-Dennis’ Cobbler, owner; 3rd Leona Walsh’s Northern Link Arnold, owner; 4 th Liam Maguire’s Drumcaghey Joe, Emma Holden

Class 17 – Race Horse to Riding Horse in memory of Rodney Watson – 1st Gigginstown House Stud’s Mossbank, Chloe Thompson; 2nd Alexis Hall’s Leggy Lad, owner.

Class 18 – Traditional Cob In Hand – 1st R Collier – Hindley, Rostroms Just William, owner; 2 nd David White’s Dan, Eimear White; 3rd Louise Presho’s Jemima, owner; 4th Lewis McGill’s Tony the Pony, Nathan O’Neill; 5th Joan Morton’s Dora, owner

Class 19 – Coloured horse or pony In Hand – 1st Debbie Attwell-Dennis’ Cobbler; 2nd Rosemary Traynor’s Mac; 3rd Rushelle Kerr’s Goodboy Bertie; 4th Kelly Brown’s Tattygare Mix and Match, owner

Class 24 – Broodmare – 1st Edward Persse’s Corkeeran Jewel.

Class 25 – Colt or Filly Foal – 1st Edward Persse’s Corkeeran Jasper.

Class 27 – Shetland mare – 1st Rushelle Kerr’s Masie, Rhianna Thompson.

Class 28 – Sheltand gelding – 1st Brooke Morrow’s Darkie, owner; 2nd Shirley Bothwell’s Cara Jane Deja Vue, Emily Bothwell.

Class 29 – Open Driving Class in memory of Alex Presho – 1st David White’s Dan, Eimear White.

Class 30 - Working Hunter (80cm) – 1st Heather Smith’s Bon Ami; 2nd Rushelle Kerr’s Good Boy Bertie, 3rd Laura Corrigan’s, Horse Heaven Merrylegs; 4th Heather Williams’s Jubilee Duo; 5 th Chloe O’Neill, Precious Highlights.

Class 31 – Working Hunter (90cm) – 1st Brendan Dolan’s Google; 2nd Vanessa Sweeney’s Captain Colleen; 3rd Heather Smyth’s Bon Ami; 4th Jenna McConnell’s Bready Bud.

Class 32 – Working Hunter (1m) – 1st Brendan Dolan’s Google; 2nd Jenna McConnell’s Brady Bud; 3rd Patricia Keenan’s Lexie.

Class 33 – Small Working Hunter – 1 st Vanessa Sweeney’s Captain Colleen.

Showjumping classes

Currency Xtra’s 90cms: 1st John McDermott’s Royal Vivendi, Michael Roache

1m TRI Ulster Region Summer Tour (G Crawford & Son): 1st Jim Moneely’s Lakeview Magic, Hannah Maneely; 2nd Brona Bursby’s Ferro Lane, owner; 3rd Louise Houston’s Drumillar Heyday, owner; 4th Marieclaire Bell’s Kirkstown Pussy Cat, owner; 5th Zoe White’s Tahoma Cruise, owner; 6th Marieclaire Bells’ CHS Clover Imp, owner; 7th Jim Maneely’s Legga Chocolate, owner; 8th Willie Craig’s Fyfin Eko, Jonathan Smyth; 9th John McDermott’s Royal Vivendi, Michael Roche; 10th Judith Dunlop’s Cinnickroodnoot, Sara Dunlop.

1.10m TRI Ulster Region Summer Tour (Clive Vance Fruit and Veg): 1st Michael Burke’s Urban Cowboy, Jennifer Torrens; 2nd Tom Macguinness’s Horseware Foxy, Mark Murphy; 3rd Colleen Glasgow’s Lakeview Cancun Diamond, owner; 4th Adrian Gilmartin’s Rico Bellos Stal Ham, Adrian Gilmartin; 5th Tirnaskea Stud’s Dulane, Viktor Mester; 6th Zoe White’s Tahoma Cruise, owner; 7th Jennifer Leeper’s Arkragh Dancing Queen, owner; 8th Marieclaire Bell’s Kirktown Pussy Cat, owner; 9th Diarmaid Long’s Currower Lass, owner; 10th Ian Millar’s Montilly, owner; 11th Paul Carr’s Ballyheerin Clover Star, Peter Smyth; 12th Stephen Duncan’s Darling Shercock, Gabriel Tunney; 13th R G McFarland’s CSF Close Shave, Peter Smith.

1.10m Bucas National Ladies League: 1st B McFadden’s Mr Easy Street, Mackenzie Healy; 2nd Patricia McCollum’s Co Co Chanel, Ellen McCollum; 3rd Colleen Glasgow’s Lakeview Cancun Diamond, owner; 4th James McKeon’s Rockmount Misty Star, Lynne Russell; 5th Lana K Cheney’s Orlaloy De St Simeon, owner; 6th Rosemary Bothwell’s Carnones Lucky Lady, Alexandra Bothwell; 7th Lynne Russell’s Akasha, owner; 8th Lynne Russell’s Salsa, owner; 9th Jeannie Taggart’s Sonconcorde, Jennifer Torrens; 10th Simon Scott’s Baby Charlton, Sarah Kelly.

1.20m TRI Ulster Region Summer Tour (Killyhevlin Hotel): 1 st James McKeon’s Rockmount Misty Star, Lynne Russell; 2nd Simon Scott’s Jasmine Tide, owner; 3rd Conor Coyle’s Harakiri Z, Jordan Coyle; 4th Eric Smith’s Diamond Cascade, owner; 5th Eddie Kelly’s Ballybrack McCloskey, Shane McCloskey; 6th James McCloskey’s Time’s Up, owner; 7th Paul Corr’s Callyherrin Bay Lad, Shane McCloskey; 8th Bridie Kiernan O’Donnell’s Arianas Diamante, Stephen Smith; 9th Easkey Houston’s Higirl, Easkey Houston; 10th Jim Moneely’s Wakleys Clover, Hannah Maneely.

1.35m TRI Ulster Region Summer Tour (Fermanagh & Omagh District Council): 1st Hilary Duncan’s Diamond’ Couragne, Peter Smyth; 2nd Simon Scott’s Jasmine Tide, owner; 3rd Mark Murphy’s McKinley, owner; 4th Jim Maneely, Amigo V Winkenshof Z, Jordan Coyle; 5th Aldyth Roulston and William Gamble’s Bannside Boy; Olivia Roulston; 6th Paul Coves’s Quinton, owner, 7th Desmond Rolston’s Doug’s Diamond, Gabriel Tunney; 8th Conor Coyle’s Harakiri Z, Jordan Coyle; 9th Roisin Hughes’ Park Display, Jordan Coyle; 10th Eric Smith’s Gloutane Pearl, Stephen Smith.

50cm National Newcomers League (Connolly Red Mills): 1st = Janet Currie’s Curolea Rosi, Maria Carr; J Baxter’s Strawberry Starburst, Jessica Baxter; M Power’s High Star Flyer, Ted Gibson; J Baxter’s Sparkling Class Act Jessica Baxter; J Baxter’s Greenfield May Flower, J Baxter.

Over 8 60cm National Discovery League (Connolly Red Mills): 1st = J Baxter’s Sparkling Class Act, J Baxter; M Power’s Highstar Flyer, Ted Gibson; M Kelly’s A Little Fairplay, Zara-Jane Kelly; R McCluskey’s Boomhall Girl, Katie-Leigh McCloskey; G Kerr’s Rathdrum Bubby, Alexandra Kerr; C McGrath’s Millfield Daz, Kiera McGrath; J Baxter’s Strawberry Starburst, Jessica Baxter.

U10 70cm National Discovery League (Connolly Red Mills): 1st = E Gamble’s Lisboy Smarties, Katie Gibson; J Dunlop’s Holly, Jenny Dunlop; P Moore’s Scaretts Bubbilicious, Kym Moore; L Gilmartin’s Tabitha Carwyn, Conor Gilmartin; S Doherty’s Emerald Lucky, Oliver Doherty; J Dunlop’s Magneto Cobra, Jenny Dunlop; B Conlon’s Birtley Destiny, Matthew Conlon; L Hannaway’s Princess Uicky, Oliver Doherty; K McFadden’s Baronagh Boy, Cara McFadden’ A Dunlop’s Trendy Taz, Jenny Dunlop.

Elite Electronics’ 128 70cm: 1st = P Moore’s Scarlett’s Bubbilicious, Kym Moore; D Reymolds’ Tuity Fruity, Sara-Jane Kelly.

128 80cm National Pony League: M Kelly’s A Little Fairplay, Sara-Jane Kelly; S Doherty’s Emeraldk Lucky, Oliver Doherty; D Douglas’ In it to win it, James Douglas, N Burns, Dat’ll Do, Emma Burns; L Gilmartin’s Tabitha Carwyn, Conor Gilmartin; L Hannaway’s Princess Vicky, Oliver Doherty; B Conlon’s Birtley Destiny, Matthew Conlon; M Kelly’s Ballyglunin Girl, SaraJane Kelly; O Harris’ Bedbury Black Horn, Conor Harris; E Gamble’s Lisbay Smarties, Katie Gibson; P Moore’s Heather Molly, Kym Moore.

128 90cm: 1st L Hannaway’s Princcess Vicky, Loiver Doherty; 2nd S Doherty’s Emerald Lucky, Oliver Doherty; 3rd P Moore’s Heather Molly, Kym Moore; 4th N Burns’ Dat’ll Do, Emma Byrns; 5th R McCloskey’s Miss Coloured Blaze, Katie Leigh McCloskey; 6th P Moore’s Smokegun, Kym Moore.

Elite Electronics’ 138 80cm: 1st = R Donnelly’s Scarlett’s Harry, Clara Daly; R Donnelly’s Mr Shamrusker, Caoimhe Hegarty; O Harris’s Knockash Tunic, Jennifer Torrens; J Dunlop’s Kerry’s Boy, Jenny Dunlop; D Grant’s Beautiful Mystery, Emily Steele; R Donnellly’s The Magic Minstrel, Clara Daly; D Douglas’ Ziggy Stardust, Peter Douglas.

138 90cm National Pony League: 1st = M O’Connor’s Tokyo Drifter, Donal O’Connor; J Dunlop’s Kerry’s Boy, Jenny Dunlop; D Grant’s Beautiful Mystery, Emily Steele; L Brolly’s Dernahallen Coevers Hill, Erin Crawford; N Burns’ Flap Jack Flyer, Zara Burns; R Clements’ Derryvane Sea Mist, Alan Roulston; P McLaughlin’s Tynan Sandy Lane, Katie McLaughlin.

Robert Donaldson’s 138 1m: 1st D Crawford’s Sundance Prince, Erin Crawford; 2nd L Maguire’s Drumcaughey Luidam Magic, Erin Crawford; 3rd N Davis’ Glenvar Sparky, Alana Roulston; 4th B Perrin’s Lough Key Dizzy Rascal, Darragh Perrin; 5th R Clements’ Derryvane Sea Mist, Alana Roulston; 6th A Roulston’s Delta Dawn, Erin Crawford.

Robert Donaldson’s 148 90cm: 1st = R Carton’s Aughavannon Marguerite, Jennifer Torrens; D Trenier’s The Dromahaire Dodger, Orla Henry; P McLaughlin’s Double Trouble, Katie McLaughlin; D Irwin’s Lackaghmore Lucky, Darren Irwin; A Roulston’s Sparkling Miss Pixielix, Erin Crawford; R McCreadie’s Destinys Dream, Emma McCreadie; M Caldwell’s Johnny Boom, Megan Thompson.

148 1m National Pony League: 1st = G Gormley’s Northern Dancer, Lewis Trenier; R Carton’s Aughavannon Marguerite, Jennifer Torrens; F Donnelly’s Rincoola Babog, Eve Donnelly; R Bothwell’s Cearvin Mor Lad, Nicholas Bothwell; P Trearty’s Claggan Boomerang’s Supreme, Ross Trearty; D Coster’s Too Posh, Hollie Coster; D Trenier’s The Cromahaire Dodger, Orla Henry; A Torrens’ Bellindene Fagin, Jennifer Torrens; R Bothwells’ Apache Gold, Nicholas Bothwell.

SD Kell’s 148 1.10m – 1st J McLoone’s Ardara Lady, Jack McKeon; 2nd D Grant’s Derrymore Chips, Ella Grant; 3rd R Bothwell’s Sparkling Apache Gold, Nicholas Bothwell; G McKeown, Maureen Miley, Jack McKeon.

C Howe’s Hilltop Windows 148 1.20m – G McKeon, Maureen Miley, Jack McKeown.