Working Hunter league ends in style at Mill Yard

0
Have your say

Mill Yard Equestrian Centre, Anahilt, recently hosted the final of its Working Hunter For All Autumn League.

The event was sponsored by Rockvale Farm and Equestrian, Ballynahinch, Caroline Grimshaw Photography and Antonia Donnelly.

Winner of Class 1 ' Kaitlyn Kearns on Jo

Winner of Class 1 ' Kaitlyn Kearns on Jo

Thanks to everyone who supported the events, to judge Michael Lewis (and scribe) and also thanks to Caroline Grimshaw Photography for covering the event.

Mill Yard would also like to take this opportunity to wish everyone a Happy New Year.

Full events schedule is now available for 2015.

For more information checkout www.mill-yard.co.uk or contact Lucy at lucy@mill-yard.co.uk or 07790 625 794.

Working Hunter For All Autumn League

Class 1 – Cross poles: 1st – Kaitlyn Kearns on Jo; 2nd – Jessica Mulgrew on Netherfield Troll; 3rd – Anna Fleming on Crystal; 4th – Vivienne Andrews on Sarah’s Pebbles

Class 2 – 55cm: 1st – India Bloomfield on Sprite; 2nd – James Agnew on Bubbles

Class 3 – 70cm: 1st – Pamela Fox on Bonnie Foxy Lady; 2nd – Lucy Toomes on Little Miss May; 3rd – Mandy Blakely on Pleasant Surprise; 4th – Nicci Hall on Scarlet; 5th – Catherine Ross on Myllo; 6th – Christopher McCartan on Tonto

Class 4 – 80cm: 1st – Andree Fitchie on Millpark Shogun; 2nd – Victoria Fox on Joni; 3rd – Kate Russell on Jamacian Prince; 4th – Helen Scott on William; 5th – Ruth Curran on Ballyorgan’s Mister D’Arcy; 6th – Anna Fleming on Midnight Runner

Class 5 – 95cm: 1st – Victoria Fox on Joni; 2nd – Anna Fleming on Midnight Runner; 3rd – Rebecca Loney on Lark; 4th – Claire Martin on Ben L; 5th – Kate Russell on Jamacian Prince; 6th – Andree Fitchie on Millpark Shogun

Champion – Andree Fitchie on Millpark Shogun

Reserve Champion – Kaitlyn Kearns on Jo

Working Hunter For All Autumn League 2014

Final League Results

Class 1 – Cross poles: 1st – Kaitlyn Kearns on Jo; 2nd – Jessica Mulgrew on Netherfield Troll; 3rd – Anna Fleming on Crystal; 4th – Vivienne Andrews on Sarah’s Pebbles

Class 2 – 55cm: 1st – India Bloomfield on Sprite; 2nd – James Agnew on Bubbles

Class 3 – 70cm: 1st – Pamela Fox on Bonnie Foxy Lady; 2nd – Mandy Blakely on Pleasant Surprise; 3rd – Nicci Hall on Scarlet; 4th – Christopher McCartan on Tonto

Class 4 – 80cm: 1st – Andree Fitchie on Millpark Shogun; 2nd – Victoria Fox on Joni; 3rd – Kate Russell on Jamacian Prince; 4th – Helen Scott on William; 5th – Ruth Curran on Ballyorgan’s Mister D’Arcy; 6th – Anna Fleming on Midnight Runner

Class 5 – 95cm: 1st – Victoria Fox on Joni; 2nd – Anna Fleming on Midnight Runner; 3rd – Rebecca Loney on Lark; 4th – Claire Martin on Ben L; 5th – Kate Russell on Jamacian Prince; 6th – Andree Fitchie on Millpark Shogun

Champion – Pamela Fox on Bonnie Foxy Lady

Reserve Champion – Victoria Fox on Joni.