Co Antrim beef and sheep stock judging heats results

YFCU members from Co Antrim with Ulster Banks agri lending manager, Michael Stewart at the 2016 beef and sheep stock judging heats
YFCU members from Co Antrim with Ulster Banks agri lending manager, Michael Stewart at the 2016 beef and sheep stock judging heats
0
Have your say

The Co Antrim beef and sheep stock judging heats were held on Tuesday 28th June at Ballymena Mart.

The judges were Tom Topping, David Torrens, Ian Loughlin, David Millar, Joe Bamford, William King, Alwyn McFarland, Douglas Morrow, Packie Donnelly and Michael Graham.

The YFCU would like to take this opportunity to thank the judges for their time and expertise and thank Ballymena Mart for hosting this event. Thanks also go to sponsor Ulster Bank and the representative from Ulster Bank, Michael Stewart, who attended on the night.

The top four competitors from each age group went through to the NI final which held on Thursday 7th July in AFBI, Hillsborough.

The results are as follows:

Sheep stock judging heats results

Age Group 12-14

1st Sarah McBride, Randalstown YFC

2nd Stuart Adams, Lisnamurrican YFC

3rd Katie Finlay, Glarryford YFC

4th Jayne Cruikshank, Glarryford YFC

Age Group 14-16

1st Victoria Bell, Lylehill YFC

2nd Emily Stevenson, Randalstown YFC

3rd Conor Creith, Moycraig YFC

4th Julie Duncan, Lylehill YFC

Age Group 16-18

1st Victoria Minford, Holestone YFC

2nd Kathryn Speers, Ahoghill YFC

3rd Gareth Baird, Straid YFC

4th Laura Patterson, Holestone YFC

Age Group 18-21

1st Richard Johnston, Randalstown YFC

2nd Paul Allen, Randalstown YFC

3rd James Robson, Holestone YFC

4th Stephanie McIlroy, Gleno Valley YFC

Age Group 21-25

1st Ryan Millar, Kilraughts YFC

2nd Peter Boyd, Straid YFC

3rd Richard Coleman, Ahoghill YFC

4th Harry Thompson, Randalstown YFC

Age Group 25-30

1st Stephanie McCollam, Lylehill YFC

2nd Christina McCollam, Lylehill YFC

3rd Joe Adams, Lisnamurrican YFC

4th Daniel McAuley, Holestone YFC

Beef Stock Judging Heats Results

Age Group 12-14

1st Ryan Erskine, Gleno Valley YFC

2nd Jessica McConnell, Holestone YFC

2nd Christina McConnell, Holestone YFC

4th James Currie, Kilraughts YFC

Age Group 14-16

1st Lauren Greer, Ahoghill YFC

2nd Rhonda Currie, Straid YFC

3rd Stephen Speers, Ahoghill YFC

4th Jonny McCammond, Lylehill YFC

Age Group 16-18

1st Kathryn Speers, Ahoghill YFC

2nd Lauren McKinstry, Straid YFC

3rd Colin Henry, Kilraughts YFC

4th Ruth Dick, Ahoghill YFC

Age Group 18-21

1st Richard Beattie, Finvoy YFC

2nd Jessica Reid, Glarryford YFC

3rd Ciaran Hill, The Glens YFC

4th Sarah Booth, Gleno Valley YFC

Age Group 21-15

1st Elaine Paisley, Straid YFC

2nd Teresa Connon, Lisnamurrican YFC

3rd Peter Boyd, Straid YFC

4th Michael Patterson, Ahoghill YFC

Age Group 25-30

1st Robert Shannon, Kilraughts YFC

2nd Peter Alexander, Glarryford YFC

3rd Cathy Knowles, Glarryford YFC

4th Gillian Hunter, Straid YFC