Enniskillen Campus celebrates successful year

0
Have your say

The annual CAFRE, Enniskillen Campus awards ceremony was recently held.

The following awards were presented to students in attendance.

BSc (Hons) Degree in Equine Management students with Laura Smith (Year Manager), Mr Seamus McAlinney (Head of Equine Education, College of Agriculture, Food and Rural Enterprise), Mr Geoff Cannon (Chairman of the Equine Council for Northern Ireland), Mr Robert Huey (Chief Veterinary Officer, DAERA), Professor Neville McClenaghan (Head of School of Biomedical Sciences, University of Ulster), Mr Martin McKendry (Director, College of Agriculture, Food and Rural Enterprise).

BSc (Hons) Degree in Equine Management students with Laura Smith (Year Manager), Mr Seamus McAlinney (Head of Equine Education, College of Agriculture, Food and Rural Enterprise), Mr Geoff Cannon (Chairman of the Equine Council for Northern Ireland), Mr Robert Huey (Chief Veterinary Officer, DAERA), Professor Neville McClenaghan (Head of School of Biomedical Sciences, University of Ulster), Mr Martin McKendry (Director, College of Agriculture, Food and Rural Enterprise).

BSc (Hons) Degree in Equine Management

Second Class Honours, Upper Division: Amy McGarvey, Dungloe, Co Donegal

Second Class Honours, Lower Division: Emma Allen, Randalstown, Alison Corr, Dromard, Co Sligo, Ruairi Craven, Gorey, Co Wexford, Jessica Finnegan, Newry, Myra Greeves, Omagh, Meghan Lee, Armagh, Louise Malcolm, Belfast, Emma McCabe, Dundalk, Co Louth, Andrew McIntyre, Naas, Co Kildare, Amanda Williams, Ballywalter

Third Class Honours: Nicola Brolly, Castlefinn, Co Donegal, Shauna Larkin, Ballinasloe, Co Galway, Oisin McCann, Drogheda, Co Louth, Louise McLaughlin, Convoy, Co Donegal, Stephanie Rollo, Newtownards, Nigel Wiltshire, Enniskillen

Associate Bachelor in Equine Management: Eimile Mohan, Newtownbutler

Foundation Degree in Equine Management

Pass with Commendation: Racheal Lamont, Coleraine

Pass: Caitriona Bolger, Kilmessan, Co Meath, Azeika Gibb, Strabane, Shauna Harper, Rostrevor, Justine Lyons, Omagh, Cheryl McClean, Conlig, Sarah McClelland, Belfast, Margaret Jane McGivern, Coleraine, Megan Ni Choileain, Navan, Co Meath, Gabrielle Percival, Antrim, Samuel Roney, Portadown, Avril Simpson, Colehill, Co Longford, Katie Smyth, Bailieborough, Co Cavan, Tina Taggart, Bushmills

Certificate of Higher Education in Equine Management

Pass with Commendation: David Murphy, Ashbourne, Co Meath

Pass: Sharon Cafferkey, Achill, Co Mayo, Anna Small, Bangor

BTEC Level 3 Extended Diploma in Horse Management

Nicole Bannon, Castlewellan, Hannah Boston, Newtownards, Aoife Brennan, Dunmurray, Laura Cooke, Larne, Carla Cosgrove, Rosslea, Alexandra Craig, Belfast, Natalie Fair, Lisburn, Rachel Hamilton, Newry, Messina Harvey, Bangor, Jessica Kirk, Downpatrick, Ciarrai McManus, Derrylin, Laura McMullan, Carnlough, Aimée Noble, Dunloy, Eoin O’Hagan, Dungannon, Martina O’Kane, Dunloy, Victoria Poole, Londonderry, Abigail Reilly, Ballymoney, Danielle Westall, Holywood

BTEC Level 3 Subsidiary Diploma in Horse Management

Jill Chism, Omagh, Keziah Kilpatrick, Portadown, Aimée Weir, Enniskillen

BTEC Level 3 Certificate in Horse Management

Sarah Keenan, Bangor

1st4sport Level 3 Certificate in the Principles of Horse Care and Management

Caroline Abraham, Ballynahinch, Grant Abraham, Ballynahinch, Joanna Christie, Ballymoney, Laura Flack, Ballynahinch, Danielle Fleming, Magilligan, Una Larkin, Coleraine, Melanie Moorhead, Bushmills, Peter North, Macosquin, William Rodgers, Glarryford, Hayley Ann Stokes, Ballynahinch, Chloe Thompson, Nutts Corner, Robert Wallace, Ballynahinch, Laura Wilkinson, Moira

BTEC Level 3 in Horse Management

(Units Awarded): Jasmine Herdman, Richhill

BTEC Level 2 Diploma in Horse Care

Ciara Davison, Ballyclare, Aimée Donaldson, Banbridge, Maisie Gibson, Banbridge, Jordan Kilgore, Londonderry, Shannon Magee, Newry, Rebecca McParland, Craigavon, Jessica Morgan, Dundalk, Co Louth, Ruairi O’Hare, Warrenpoint

BTEC Level 2 Extended Certificate in Horse Care

Shauna Breslin, Carryduff, Hannah Carlin, Londonderry

BTEC Level 2 Certificate in Horse Care

Raymond Gormley, Omagh

1st4sport Level 2 Certificate in the Principles of Horse Care

Gareth Bailie, Newtownards, Natasha Burns, Newtownards, Tierna Devlin, Ballyronan, Candice Glen, Waringstown, Tracey McCaig, Ballymena, Megan McFarland, Islandmagee, Georgina Montgomery, Antrim, Carmel O’Callaghan, Londonderry, Stacey Sproule, Castlederg

Diploma of the Worshipful Company of Farriers

Stephen Cogan, Mallow, Co Cork

Level 3 Work-based Diploma in Agriculture (Apprenticeship)

Ian Beacom, Brookeborough, Andrew Beatty, Derrylin, Conall Daly, Carrickmore, Zara Donnell, Newtownstewart, David Graydon, Brookeborough, Aaron Hoy, Monea, Graham Johnston, Omagh, Samuel Keatley, Castlederg, Barry McBrien, Derrylin, William McConnell, Fintona, Ian Mulligan, Augher

Level 3 Work-based Diploma in Agriculture

Barry Gallagher, Derrygonnelly, James Hemphill, Castlederg, Samuel Henderson, Irvinestown, John Moane, Fivemiletown, Matthew Watson, Fivemiletown

Level 2 Work-based Diploma in Agriculture (Apprenticeship)

Cameron Eakin, Fivemiletown, Philip Elliott, Florencecourt, Michael Hall, Fivemiletown, Andrew Robinson, Aughnacloy, Dale Watters, Aughnacloy

Level 2 Work-based Diploma in Agriculture

Jack Patterson, Derrylin

Level 2 Work-based Diploma in Agriculture (Multi-Skilling)

Calvin Beggs, Dromore, Co Down, Shea Boyle, Roslea, Joseph Clarkin, Draperstown, Cormac Dolan, Castlederg, Adam Dyche, Dungannon, Jonathan Kerrigan, Kesh, Timothy Keys, Dromore, Co Tyrone, Gareth Mayers, Lisbellaw, Jordan McCafferty, Mascosquin, Dylan McCaffrey, Trillick, Alex McConnell, Fintona, Mark McGovern, Newtownbutler, Ciaran McGrath, Castlederg, Joshua Menary, Ballygawley, Ryan Park, Kilkeel, Peter Parker, Keady, Jonathan Porter, Fivemiletown, Anthony Shannon, Derrylin, Andrew Stinson, Enniskillen, Brendan Taylor, Enniskillen, Mark Walker, Scarva

EQUINE AWARDS

BSc (Hons) Degree in Equine Management

Department of Agriculture, Environment and Rural Affairs Prize: Awarded to the top student: Amy McGarvey

Vaughan Trust Award: For the top final year degree student: Amy McGarvey

The Tullyraine House Cup: Presented by Mr Hugh Suffern MRCVS for the top final year degree student: Amy McGarvey

The Irish Draught Horse Society Cup: Presented by The Irish Draught Horse Society (Northern Region) for the best dissertation produced by a final year degree student: Amy McGarvey

Vaughan Trust Awards: BSc (Hons) Degree in Equine Management: First Year Overall First, Kathie Woodrow; Second Year Overall First: Alison Bell, Lauren McClave

The Irish Thoroughbred Breeders’ Association (Northern Region) Cup: Presented to the BSc (Hons) Degree second year student achieving highest marks for practical coursework in the Enterprise Management module: Rebecca McKee

Foundation Degree in Equine Management: Department of Agriculture, Environment and Rural Affairs Prize - Awarded to the top student: Racheal Lamont

Vaughan Trust Awards: Foundation Degree in Equine Management: First Year Overall First, Jessica Hobson; Final Year Overall First: Racheal Lamont

The Erne Veterinary Group Cup: Presented by Erne Veterinary Group for best practical mark in the Work Placement module in the final year of the Foundation Degree Programme: Racheal Lamont

BTEC Level 3 Extended Diploma in Horse Management: Department of Agriculture, Environment and Rural Affairs Prize - Awarded to the top student: Natalie Fair

Vaughan Trust Awards: Level 3 Extended Diploma in Horse Management: First Year Overall First, Zoe McMullan; Final Year Overall First, Natalie Fair

Danske Bank Perpetual Trophy: Presented by Danske Bank for the top final year BTEC Level 3 Extended Diploma in Horse Management student: Natalie Fair

Hart Prize: For the best performance in first year BTEC Level 3 Extended Diploma in Horse Management - Understand the Principles of Animal Biology module: Nicole Farrell

First Trust Bank Award: For the best performance in first year BTEC Level 3 Extended Diploma in Horse Management - Management in the Land-based Sector: Alisha O’Hara

BTEC Level 2 Diploma in Horse Care: Department of Agriculture, Environment and Rural Affairs Prize - Awarded to the top student: Aimée Donaldson

The Thompson Cup: Presented by the Thompson Family for best performance on the BTEC Level 2 Diploma in Horse Care Programme: Aimée Donaldson

Vaughan Trust Award: Awarded to the top practical Level 2 Diploma student: Rebecca McParland

The Forster Richardson Trophy: Presented by Mr Forster Richardson for the leading Point-to-Point rider: Shauna Larkin

The Glenalla Cup: Presented by Mr John Hegarty for contribution to the Enniskillen Campus Racing Club: Amy Burke

Northern Ireland Dressage Society Cup: Presented by the Northern Ireland Dressage Society for the best dressage performance during the year: Ruairi Craven

The Equine Business Club Cup: Presented by Enniskillen Campus Equine Business/Riding Club for the student who has shown most commitment to the Riding Club during the year: Shauna Harper

The Equestrian and Farm Feeds Cup: Presented by Equestrian and Farm Feeds for the student considered to have made the most progress during the academic year: Simona Kacevaite

The Response Cup: Presented by Spillers Feeds for the best showjumping performance during the year: Enda Smyth

AGRICULTURE AWARDS

Vaughan Trust Travel Awards: Awarded to the top two students on the work-based Diploma in Agriculture programmes: Level 2, Andrew Robinson, Dale Watters; Level 3, Ian Mulligan, Matthew Watson

Ulster Bank Cup: Awarded to the top student on the Level 2 Work-based Diploma in Agriculture programme: Andrew Robinson

William Wilson Cup: Awarded to the top dairying student on the Level 3 Work-based Diploma in Agriculture programme: Ian Beacom

Fermanagh Cup: Awarded to the top Co Fermanagh student: Matthew Watson

South Tyrone Cup: Awarded to the top Co Tyrone student: Ian Mulligan

Ulster Farmers’ Union Prize: First in practical work: Andrew Robinson

Fermanagh Grassland Club Prize: Awarded for grass skills: Conall Daly

West Prize: Awarded for endeavour within the Level 3 Work-based Diploma in Agriculture programme: Aaron Hoy

Young Farmers’ Clubs of Ulster Prize: Awarded to the student who made the most progress: Dale Watters

Greenmount Association Cup: Awarded to the top Multi-Skilling student: Adam Dyche