Horticultural awards ceremony at Greenmount

0
Have your say

Speaking at the recent Horticulture Awards Ceremony Mr Martin McKendry, CAFRE director spoke of his pride of the achievement of the 2015-16 year.

He said: “It is pleasing that there is now an increasing recognition of the role professional horticulturalists play in the development of the Northern Ireland economy and the contribution that the industry makes to food security, our environment and the general health and wellbeing of the population.”

Sorana Willis (Lisburn), top student on the Level 3 Extended Diploma in Horticulture was awarded the DAERA Prize at the Horticulture Awards Ceremony. Pictured with Sorana celebrating her success are Martin McKendry (CAFRE Director) Councillor John Scott (Mayor of Antrim and Newtownabbey Council) and Paul Mooney, (Head of Horticulture Education Branch).

Sorana Willis (Lisburn), top student on the Level 3 Extended Diploma in Horticulture was awarded the DAERA Prize at the Horticulture Awards Ceremony. Pictured with Sorana celebrating her success are Martin McKendry (CAFRE Director) Councillor John Scott (Mayor of Antrim and Newtownabbey Council) and Paul Mooney, (Head of Horticulture Education Branch).

He added: “The 2015-16 year has been an exceptional one for achievements within both Horticulture and Floristry. Worldksills, Royal Horticultural Society, Chartered Institute of Horticulture and other competitions have proved once again a great way for students and recent graduates to develop industry focused skill sets, build personal confidence and enhance employability.

“They have also offered a chance to build on the college’s excellent track record of competition success and for our students and recent graduates to showcase their professional skills on the national and international stages.”

The following awards were presented to students in attendance at the ceremony:

Level 2 Certificate in Floristry

Maeve Beirne, Dundalk, Co Louth, Lauren Gillespie, Dungiven, Hannah Kennedy, Rasharkin, Hannah Walker, Lisburn

Level 2 Diploma in Floristry

Kate Armstrong, Belfast, Cherith Clarke, Waringstown, Jill Hunter, Bangor, Linda Hunter, Bangor, Inesa Jakuncenkova, Portadown, Emma Magee, Larne, Brenda McCann, Crumlin, Helen McGranaghan, Castlerock, Mary McQuaide, Markethill, Shannon Moore, Londonderry, Megan Mulholland, Aghalee, Sandra Robinson, Lisburn, Emily Sharp, Castlerock, Natalie Straney, Killyleagh, Chloe Stuart, Larne, Jade Woodside, Killyleagh

Level 3 Diploma in Floristry

Sybil Donaghy, Ballymoney, Catherine Dorrington, Glenavy, Geraldine Gibbons, Letterkenny, Co Donegal, Carrie Ingram, Antrim, Roisin McAtee, Carrickmore

Level 2 Extended Certificate in Horticulture

Alistair Close, Dundonald, William Lawlor, Newtownabbey, Teresa O’Boyle, Toomebridge

Level 2 Diploma in Horticulture

Eoin Baxter, Enniskillen, Cameron Beggs, Belfast, Daniel Ellis, Belfast, Matthew Fleck, Cullybackey, Raven Glover, Rathcoole, Travis Hamilton, Magherafelt, Padraig McBride, Castledawson, Tir Eoghain McElroy, Strabane, Shea McFerran, Kilwaughter, Edward Patterson, Lisburn, Elliott Whiteside, Muckamore

Level 2 Diploma in Work-based Horticulture (Parks, Gardens & Green Spaces)

Samuel Elliott, Lisburn, Oliver Gilmore, Kircubbin, Ian Jamison, Belfast, Mark Majury, Newtownards, Patrick Nolan, Glenavy, Simon Reeve, Belfast, Nigel Robinson, Maguiresbridge, Mark Vance, Belfast, Timothy Woods, Aghalee

Level 2 Apprenticeship in Horticulture (Parks, Gardens & Green Spaces)

Samuel Crawford, Moorfields, Jordan McWhirter, Glenarm, Jordan Skillen, Doagh

Level 2 Diploma in Work-based Horticulture (Sports Turf Greenkeeper)

*Denotes Golfing Union of Ireland Cadets

Andrew Barr,* Londonderry, James Busby,* Portadown, Brendan Conlon, Belfast, Jon Crawford, Seaforde, Matthew Cromie, Belfast, Aaron Eager, Holywood, Timothy Graham, Newtownstewart, Fergal Greenan,* Monaghan, Co Monaghan, Karl Hull, Bangor, Stuart McLean, Bangor, Stephen McMillen, Belfast, Richard McMullan, Coleraine, Steven Milliken, Belfast, Ryan Osborne, Killinchy, Stephen Totten, Belfast, Darryl Walker, Coleraine

Level 3 Certificate in Horticulture

Mark Gracey, Ballymoney, Christopher Ritchie, Belfast, Glenn Wilson, Ballynure

Level 3 Subsidiary Diploma in Horticulture

Jessica Dowey, Belfast, Neil McKeag, Lisbane

Level 3 Subsidiary Diploma in Horticulture (Landscape)

Gavin Adams, Moneyglass, Robert Gardiner, Moneyreagh, Emma Greer, Banbridge, Henry McAreavey, Lurgan, Jenny McDonnell, Aghalee, Edward McLaughlin, Belfast, Ken Moore, Enniskillen, P J O’Neill, Toomebridge

Level 3 Subsidiary Diploma in Horticulture (Sports Turf)

Ryan Cusdin, Belfast, Allen Gallagher, Belfast, Christopher Hamilton, Dromore, Philip Hanna, Parkgate, John McAfee, Bellaghy

Level 3 90 Credit Diploma in Horticulture

Robert Spring, Newtownabbey

Level 3 Diploma in Horticulture

Thomas Johnston, Belfast, Matthew Reid, Comber

Level 3 Extended Diploma in Horticulture

Adam Adair, Limavady, Mark Collins, Coleraine, Ben Duffy, Armagh, Scott Harris, Ahoghill, Matthew Judge, Belfast, Henrik McGill, Limavady, Liam McGrane, Portadown, Caroline Power, Lisburn, Sorana Willis, Lisburn

Certificate of Higher Education in Horticulture

Pass with Distinction: Arthur McKelvey, Portglenone, Stephen McKeown, Lisburn; Commendation: Joseph Costello, Londonderry, Jonathan Scott, Banbridge; Pass: Paul Hegarty, Lisburn, Ryan McIlroy, Ballycastle, Aaron Quin, Portadown, William Quinn, Dundrum

Foundation Degree in Horticulture

Pass with Distinction: Margaret Connolly, Glengormley, Adam Ferguson, Ballymena, Barbara Griffith, Belfast, Richard McKibbin, Belfast; Commendation: James Busby, Portadown, Joel Cathcart, Carrickfergus, Lawrence Gollogly, Dungannon, Allen Skelton, Bangor, Glen Waldron, Kinsealy, Co Dublin; Pass: Lucille Gilpin, Dungannon, Francis Mulholland, Toomebridge

Special prizes in Floristry

Level 2 Diploma in Floristry

Department of Agriculture, Environment and Rural Affairs Prize Awarded to the top student: Sandra Robinson

Level 3 Diploma in Floristry

Department of Agriculture, Environment and Rural Affairs Prize Awarded to the top student: Catherine Dorrington

The Victoria Rose Bowl for progress in practical floristry: Mary McQuaide

Special prizes in Horticulture

Level 2 Diploma in Horticulture

Department of Agriculture, Environment and Rural Affairs Prize Awarded to the top student: Padraig McBride

Level 2 Diploma in Work-based Horticulture (Sports turf Greenkeeper)

British and International Greenkeepers Association (Northern Ireland) Award for the best Level 2 Student: Jon Crawford

The Golfing Union of Ireland Prize for the top greenkeeping cadet: Andrew Barr

Level 3 Subsidiary Diploma in Horticulture (Part-time)

Department of Agriculture, Environment and Rural Affairs Prize Awarded to the top student: Jenny McDonnell

Golf Course Superintendents Association of Ireland Award for top greenkeeping student at Level 3: Philip Hanna

Level 3 Extended Diploma in Horticulture

Department of Agriculture, Environment and Rural Affairs Prize Awarded to the top student: Sorana Willis

Prizes open to all Level 3 Horticulture Programmes

The Crosbie Cochrane Perpetual Award for the best plantsperson: Caroline Power

The Ronnie Cameron Perpetual Award presented by ALCI for landscape design project work: Mark Collins

Foundation Degree in Horticulture

Department of Agriculture, Environment and Rural Affairs Prize Awarded to the top student and The Alpine Garden Plant Society Prize for plantsmanship: Barbara Griffith

The First Trust Bank Award for the highest marks in “Improving Business Opportunities”: Richard McKibben

The Chartered Institute of Horticulture Award for the top part-time student undertaking Foundation Degree in Horticulture: Margaret Connolly