Members ready for Public Speaking finals

YFCU President, Roberta Simmons is pictured with David Cairns from NFU Mutual, sponsors of the Public Speaking Competition.
YFCU President, Roberta Simmons is pictured with David Cairns from NFU Mutual, sponsors of the Public Speaking Competition.
0
Have your say

The heats of the popular YFCU public speaking competition have recently taken place. Supported for a number of years by NFU Mutual Insurance Society Limited, YFCU members had the opportunity to compete in two different categories: prepared and impromptu.

The top competitors from each county will now compete in the finals of the public speaking competition which will be held on Thursday 3rd November 2016 at Antrim Grammar School.

Results from the heats:

Co Antrim

Class A (12-14 years): Victoria Currie, Kilraughts YFC; Amy Gregg, Glarryford YFC

Class B (14-16 years): Lauren McNeill, Kilraughts YFC; Mark McNeill, Kilraughts YFC

Class C (16-18 years): Kathryn McCarroll, Randalstown YFC; Thomas McNeill, Kilraughts YFC

Class D (16-18 years) Impromptu: Aimee Davis, Lylehill YFC; Laura Golloway, Randalstown YFC

Class E (18-21 years): Cathy Reid, Glarryford YFC; Alana Buckley, Straid YFC

Class F (18-21 years) Impromptu: Cathy Reid, Glarryford YFC; Stephanie McIlroy, Gleno Valley YFC

Class G (21-25 years): Gemma Dickey, Randalstown YFC; Jack Johnstone, Randalstown YFC

Class H (21-25 years) Impromptu: Gemma Dickey, Randalstown YFC; Ross Lorimer, Lisnamurrican YFC

Class G (25-30 years): Robert Shannon, Kilraughts YFC; Elaine Paisley, Straid YFC

Class H (25-30 years) Impromptu: Stephanie McCollum, Lylehill YFC; Robert Shannon, Kilraughts YFC

Co Armagh

Class A (12-14 years): Ruby Blackwood, Newtownhamilton YFC; Sarah Belshaw, Newtownhamilton YFC

Class B (14-16 years): Emma Greer, Bleary YFC; Andrew Porter, Mountnorris YFC

Class C (16-18 years): Nathan Hyland, Bleary YFC; Amy Crozier, Collone YFC

Class E (18-21 years): Rebecca Smith, Newtownhamilton YFC; Natasha Kennedy, Newtownhamilton YFC

Class F (18-21 years) Impromptu: Leah Crozier, Collone YFC; George Porter, Mountnorris YFC

Class G (21-25 years): Ian Walker, Collone YFC; Christopher Fletcher, Collone YFC

Class H (21-25 years) Impromptu: Brooks Allen, Collone YFC; Ian Walker, Collone YFC

Co Down

Class A (12-14 years): Zara Ginniff, Annaclone & Magherally; Katie Steele, Ballywalter YFC

Class B (14-16 years): Helen Chapman, Hillhall YFC; Connor Woods, Annaclone & Magherally YFC

Class C (16-18 years): Hannah Miskimmin, Ballywalter YFC; Sara Townley, Newtownards YFC

Class D (16-18 years) Impromptu: Laura Stewart, Ballywalter YFC; Sara Townley, Newtownards YFC

Class E (18-21 years): Sarah Robinson, Newtownards YFC; Courtney Fee, Spa YFC

Class F (18-21 years) Impromptu: Sarah Robinson, Newtownards YFC; Lisa Burrows, Spa YFC

Class G (21-25 years): Joy Dalzell, Newtownards YFC; Nicola Edgar, Spa YFC

Class H (21-25 years) Impromptu: Rachel Johnston, Donaghadee YFC; Andrew Sleator, Annaclone & Magherally YFC

Class G (25-30 years): Jane Kilpatrick, Donaghadee YFC; Andrew Patton, Newtownards YFC

Class H (25-30 years) Impromptu: Jane Kilpatrick, Donaghadee YFC; Andrew Patton, Newtownards YFC

Co Londonderry

Class A (12-14): Francesca Boyd, Coleraine YFC; Amy Smyth, Coleraine YFC

Class B (14-16): Chloe Millar, Coleraine YFC; Lewis Gregg, Garvagh YFC

Class C (16-18): Maxine Smyth, Coleraine YFC; Jack Hunter, Moneymore YFC

Class D (16-18) Impromptu: Jack Hunter, Moneymore YFC; Paul Adams, Coleraine YFC

Class E (18-21): Rachel Lamont, Coleraine YFC; Adam Alexander, Kilrea YFC

Class F (18-21) Impromptu: Ruth Adams, Coleraine YFC; Adam Alexander, Kilrea YFC

Class G (21-25): James Purcell, Dungiven YFC; Rebecca Lamont, Coleraine YFC

Class H (21-25) Impromptu: Alice Purcell, Dungiven; Joanne Smyth, Coleraine YFC

Class G (25-30): Clare Buchanon, Dungiven YFC; David Oliver, Dungiven YFC; Zita Blair, Moneymore YFC

Class H (25-30) Impromptu: Zita Blair, Moneymore YFC; Joanne Bolton, Curragh YFC

Co Fermanagh

Class B (14-16): Cathy Ogle, Kesh YFC; Lyndsey Hall, Kesh YFC

Class G (25-30): Gillian Henderson, Kesh YFC

Co Tyrone

Class A (12-14): Alistair Crawford, Seskinore YFC; Kirsty Turner, Cappagh YFC; David Vance, Trillick YFC

Class B (14-16): Zara Crawford, Seskinore YFC; Ellen Crawford, Sekinore YFC; Zara Preston, Cappagh YFC

Class C (16-18): Kyle Sawyers, Seskinore YFC; Alan Fleming, Cappagh YFC; Naomi Rainey, Seskinore YFC

Class D (16-18) Impromptu: Alex Young, Derg Valley YFC; Kyle Sawyers, Seskinore YFC

Class E (18-21): Lynsay Hawkes, Seskinore YFC; Colin McKinley, Trillick YFC

Class F (18-21) Impromptu: Lynsay Hawkes, Seskinore YFC; Colin McKinley, Trillick YFC

Class G (21-25): Peter Smyth, Derg Valley YFC; Jessica Pollock, Derg Valley YFC

Class H (21-25) Impromptu: Judith McKinley, Trillick YFC; Peter Smyth, Derg Valley YFC

Class G (25-30): Thomas Tener, Castlecaulfield YFC

Class H (25-30) Impromptu: Thomas Tener, Castlecaulfield YFC