Public speaking winners prepare for finals night

YFCU President, Roberta Simmons, met with David Cairns, NFU Mutual, to discuss the Public Speaking Competition.
YFCU President, Roberta Simmons, met with David Cairns, NFU Mutual, to discuss the Public Speaking Competition.
0
Have your say

The remaining heats of the popular YFCU public speaking competition have recently taken place.

Supported for a number of years by NFU Mutual Insurance Society, YFCU members deliver pre-prepared speeches chosen from a specified list of topics. Topics for this year included social media, food economics, Cecil the Lion and the use of antibiotics.

For older members they also have the opportunity to take part in the impromptu category in which they are given an unseen topic and have a limited amount of time to structure their speeches and deliver them to the judges.

As there was such high participation rates, some of the 10 classes had to be split, therefore some county classes have more than two finalists and as well as having joint winners in some categories.

These competitors are set to compete in the finals of the public speaking competition on Thursday 5th November 2015 at Magherafelt High School. Finalists are asked to register at 6.30pm.

Results from the heats:

Co Antrim

Class A: 12-14 Years

1st - James Currie, Kilraughts YFC; 2nd - Aaron McNeilly, Randalstown YFC

Class B: 14-16 Years

1st - Lauren McNeill. Kilraughts YFC; 2nd - Laura Robson, Holestone YFC

Class C: 16-18 Years

1st - Julie Wetherup, Straid YFC ; 2nd - Thomas McNeill, Kilraughts YFC

Class C: 16-18 Years

1st - Clara Duffy, Glarryford YFC; 2nd - Megan Kernohan, Randalstown YFC 

Class D: 16-18 Years Impromptu

1st - Amy King, Glarryford YFC; 2nd - Victoria Minford, Holestone YFC

Class E: 18-21 Years

1st - Ruth McCloy, Glarryford YFC; 2nd - James Robson, Holestone YFC

Class E: 18-21 Years

1st - Cathy Reid, Glarryford YFC; 2nd - Jessica Reid, Glarryford YFC

Class F: 18-21 Years Impromptu

1st - Sarah Minford, Holestone YFC; 2nd - Hannah Kirkpatrick, Kilraughts YFC

Class G: 21-25 Years

1st - Stephanie McCollam, Lylehill YFC; 2nd - Lynsey McLeod, Lylehill YFC

Class H: 21-25 Years Impromptu

1st - Kim Paisley, Straid YFC; 2nd - Charlotte Taylor, Finvoy YFC

Class I: 25-30 Years

1st - Cathy Knowles, Glarryford YFC; 2nd - Robert Shannon, Kilraughts YFC

Class J: 25-30 Years Impromptu

1st - Lynsey McNeilly, Randalstown YFC; 2nd - Gillian Hunter, Straid YFC

Co Down

Class A: 12-14 Years

1st - Zara Ginniff, Annaclone & Magherally YFC; 2nd - Amy Galway, Ballymiscaw YFC

Class B: 14-16 Years

1st - Carys Martin, Ballywalter YFC; 2nd - Hanna Miskimmin, Ballywalter YFC

Class C: 16-18 Years

1st - Jessie Brown - Ballywalter YFC; 2nd - Hannah Shaw, Spa YFC

Class D: 16-18 Years Impromptu

1st - Sara Townley, Newtownards YFC; 2nd - Anna Brown, Newtownards YFC

Class E: 18-21 Years

1st - Ewan Dalzell, Newtownards YFC; 2nd - Laura Porter Annaclone & Magherally YFC

Class F: 18-21 Years Impromptu

1st - Rachel Thompson, Killinchy YFC; 2nd - Jonny Burgess, Moneyrea YFC

Class G: 21-25 Years

1st - Andrew Patton, Newtownards YFC; 2nd - Rachel Johnston, Donaghadee YFC

Class H: 21-25 Years Impromptu

1st - Ruth Thompson, Annaclone & Magherally YFC; 2nd - Hannah Spratt, Donaghadee YFC

Class I: 25-30 Years

1st - Jane Kilpatrick, Donaghadee YFC; 2nd - Alison Rea, Donaghadee YFC

Class J: 25-30 Years

1st - Donna Garrett, Killinchy YFC; 2nd - Jane Kilpatrick, Donaghadee YFC

Co. Armagh

Class A: 12-14 Years

1st - Rachel Belshaw, Newtownhamilton YFC; 2nd - Ruby Blackwood, Newtownhamilton YFC

Class B: 14-16 Years

1st - Hannah Calvin, Newtownhamilton YFC; 2nd - Holly Lucas, Collone YFC

Class C: 16-18 Years

1st - Leah Crozier, Collone YFC; 2nd - Lizzie Blackwood, Newtonwhamilton YFC

Class D: 16-18 Years Impromptu

1st - Lizzie Blackwood, Newtownhamilton YFC; 2nd - Leah Crozier, Collone YFC

Class E: 18-21 Years

1st - Amy Knight, Newtownhamilton YFC; 2nd - Thomas Chambers, Collone YFC

Class F: 18-21 Years Impromptu

1st - Thomas Chambers, Collone; 2nd - Christopher Fletcher, Collone YFC

Class G: 21-25 Years

1st - Judith McCombe, Collone YFC; 2nd - Helen Crozier, Collone YFC

Class H: 21-25 Years Impromptu

1st - Judith McCombe

Class I: 25-30 Years

1st - Benjamin Allen, Collone YFC

Class J: 25-30 Years Impromptu

1st - Benjamin Allen, Collone YFC
 

Co Londonderry

Class A: 12-14 Years

1st - Chloe Millar, Coleraine YFC; 2nd - Lewis Gregg, Garvagh YFC

Class B: 14-16 Years

Joint 1st - Maxine Smyth, Coleraine YFC and Joanna Mullan, Dungiven YFC

Class C: 16-18 Years

1st - Abbie Hunter, Moneymore YFC; 2nd - Elizabeth Graham, Coleraine YFC

Class D: 16-18 Years Impromptu

1st - Abbie Hunter, Moneymore YFC; 2nd - Stuart Reid, Coleraine YFC

Class E: 18-21 Years

1st - Charlotte Collins, Garvagh YFC; 2nd - Jade Hunter, Moneymore YFC

Class F: 18-21 Years Impromptu

1st - Lynne Montgomery, City of Derry YFC; 2nd - Jade Hunter, Moneymore YFC

Class G: 21-25 Years

1st - David Oliver, Dungiven YFC; 2nd - Zita Blair, Moneymore YFC

Class H: 21-25 Years Impromptu

1st - Zita Blair, Moneymore YFC; 2nd - Danielle Black, Coleraine YFC

Class I: 25-30 Years

1st - Clare Buchanan, Dungiven YFC; 2nd - Hilary Cameron, Coleraine YFC

Co Tyrone

Class A: 12-14 Years

1st – Zara Preston, Cappagh YFC; 2nd – Zara Crawford, Seskinore YFC

Class B: 14-16 Years

1st – Kyle Sawyers, Seskinore YFC; 2nd – Adam Kee, Strabane YFC

Class C: 16-18 Years

1st – Peter Graham, Trillick YFC; 2nd – Lauren Vance, Trillick YFC

Class D: 16-18 Years Impromptu

1st – Peter Graham, Trillick YFC; 2nd – Timothy Keys, Trillick YFC

Class E: 18-21 Years

1st – Sophie Smith, Derg Valley YFC; 2nd – Lynsay Hawkes, Seskinore YFC

Class F: 18-21 Years Impromptu

1st – Lynsay Hawkes, Seskinore YFC; 2nd – Kerry Rea, Cappagh YFC

Class G: 21-25 Years

1st – Charlotte Gibson, Seskinore YFC; 2nd – Peter Smith, Derg Valley YFC

Class H: 21-25 Years Impromptu

1st – Margaret Dunlop, Cookstown YFC; 2nd – Judith McKinley, Trillick YFC

Class I: 25-30 Years

1st – Adam Crockett, Derg Valley YFC

Class J: 25-30 Years Impromptu

1st – Adam Crockett, Derg Valley YFC

Co Fermanagh

Class A: 12-14 Years

1st – Thomas Laughlin, Kesh YFC; 2nd – Taylor Simpson, Kesh YFC

Class B: 14-16 Years

1st – Sophie Maxwell, Kesh YFC

Class C: 16-18 Years

1st – Sarah Little, West Fermanagh YFC

Class G: 21 – 25 Years

1st – Andrew Little, Lisbellaw YFC; 2nd – Rebecca Brunt, Lisbellaw YFC

Class H: 21-25 Years Impromptu

1st – Andrew Little, Lisbellaw