YFCU beef and sheep stock judging heats take place

Members of Co Down with representative, Keith Thompson, Ulster Bank at the Co Down beef and sheep stock judging heats last week '
Members of Co Down with representative, Keith Thompson, Ulster Bank at the Co Down beef and sheep stock judging heats last week '

YFCU’s annual beef and sheep stock judging county and area heats, run in association with Ulster Bank, are currently taking place at farms throughout Northern Ireland.

Co Down held its heat on Wednesday 3rd June at Gareth Corrie’s farm in Newtownards.

Over 120 YFCU competitors took part with the majority judging both beef and sheep.

The judges were David Matthews, Leanne Workman, Sam Chesney, Tommy Lowry, John Martin, Ian Gowdy, John Warnock, David Dodd, Willie Jones

Keith Thompson from Ulster Bank came along to watch the heat and had the opportunity to chat with members.

The results for the beef and sheep stock judging heats so far are as follows:

Co Down Beef

12-14 age group

1st Stewart Kennedy, Ballywalter YFC

2nd Henry McCracken, Ballywalter YFC

3rd (Joint) Campbell Brown, Newtownards YFC/ Gareth Miskimmon, Ballywalter YFC

14- 16 age group 

1st Sarah Townley, Newtownard YFC 

2nd Anna Brown, Newtownards YFC

3rd Louise McAnea, Killinchy YFC

4th John Hamilton, Moneyrea YFC

16-18 age group

1st Hannah Shaw, Spa YFC

2nd Rachel McCracken, Ballywalter YFC

3rd Stephen Majury, Spa YFC

4th Courtney Fee, Spa YFC 

Age group 18-21

1st Matthew Patterson, Spa YFC

2nd Andrew Slator, Annaclone & Magherally YFC

3rd Mark Cairns, Annaclone & Magherally YFC

4th Jane Patton, Newtownards YFC 

21-25 Age Group

1st David Young, Spa YFC

2nd William Graham, Killinchy YFC

3rd Samuel James Carlisle, Spa YFC

4th David Slator, Annaclone & Magherally YFC 

Co Down Sheep

12-14 age group

1st Danielle Connolly, Spa YFC

2nd Anna Clements, Spa YFC

3rd Mark Patton, Ballywalter YFC

4th Henry McCracken, Ballywalter YFC 

14- 16 age group 

1st Samuel McMurray, Annaclone & Magherally YFC

2nd Josh Robinson, Newtownards YFC

3rd Emily Moore, Newtownards YFC

4th Kirsty Burrows, Spa YFC 

16-18 age group

1st Ewan Dalzell, Newtownards YFC

2nd Rachel McCracken, Ballywalter YFC

3rd Stephen Majury, Spa YFC

4th Richard Kennedy, Ballywalter YFC

Age group 18-21

1st Andrew Slator, Annaclone & Magherally YFC

2nd Joy Dalzell, Newtownards YFC

3rd Timothy J Savage, Annaclone & Magherally YFC

4th Matthew Patterson, Spa YFC

21-25 Age Group

1st Jonathan Sleator, Annaclone & Magherally YFC

2nd Stuart Cromie, Annaclone & Magherally YFC

3rd David Young, Spa YFC

4th David Sleator, Annaclone & Magherally YFC