Young Farmers receive increased support during Royal Highland Show

editorial image
0
Have your say

The 2015 Royal Highland Show saw awareness for the Scottish Association of Young Farmers Clubs’ increase with greater support from members and agricultural “celebrities” alike welcoming First Minister Nicola Sturgeon, Cabinet Secretary Richard Lochhead, European Commissioner Phil Hogan and Secretary of State for Scotland David Mundell to the YF Centre.

With the association continuing to grow it is not surprising that the four day show found attendance from Young Farmers at an all time high. Art & Craft entries were up by 20% and the highly anticipated stockmanship programme recorded a 32% increase in participation.

During the SAYFC reception National Chairman Scott Wilson comments “The association is currently growing from strength to strength with an increased membership of 8% both last year and the previous. A consultation with members in 2014 provided the reassurances that we are achieving what we set out to do “

They key note speech came from European Commissioner Phil Hogan who also presented Stranraer and Rhins YFC with Club of the Year – a trophy they have now picked up an impressive three times. He also presented The Ritchie Trophy which recognises an individual who has made a significant contribution to the Young Farmers’. This was received by Harry Lindsay who farms at Waterside of Phesdo, Laurencekirk in recognition of the work he has done with SAYFC in running health and safety meetings across the country, speaking to more than 600 Young Farmers to date.

SAYFC Chief Executive Penny Montgomerie said: “Harry’s commitment to delivering health and safety by raising awareness on practical issues makes him a very worthy winner of The Ritchie Trophy. His enthusiasm to support the Scottish Young Farmers initiative has seen him travel all over Scotland, at any time of day something for which we are very appreciative. This award adds further recognition to how young farmers has provided a positive impact to his life and continues to do so.”

Stockman of the Year went to John Graham (18) of SSS YFC whilst highest place junior stockjudging went to Scott Duncan (18) also of SSS YFC. The highly contested seniors arts & crafts saw just 0.5 points between first and second with Crossroads YFC taking home the trophy. The junior section was won by Loch Lomond YFC.

Once again the show saw the return of the YF Cook Off Kitchen which welcomed members, and supporters to the stage to take on challenges. It was also the location for the Ready Steady Country Cook competition which presented an all north final with Forss YFC narrowly missing out on the title to Keith YFC.

Both Biggar YFC Gents and Ayr YFC Ladies reclaimed their Tug of War titles for another year, and the new Prime Lamb Dressing competition was won by Hanna Sloan and Ben Radley of Lower Nithsdale.

JUNIOR ARTS & CRAFTS – AT THE RACES

1

st Place – Crossroads YFC (85 points)

Fascinator: Catriona Hoy

Floral Display including a horse shoe (Fresh): Mairi McDonald

Clutch Bag: Holly Leitch

Further Article: Rachel Blyth

Appearance & Display: Holly Leitch and Catriona Hoy

2

nd Place – Ayr YFC (84.5 points)

Fascinator: Shona McHarg

Floral Display including a horse shoe (Fresh): Iona Smith

Clutch Bag: Alice Allan

Further Article: Alice Allan

Appearance & Display: Shona McHarg and Iona Smith

3

rd Place – Avondale YFC (84 points)

Fascinator: Katy Allan

Floral Display including a horse shoe (Fresh): Lucy Goddard

Clutch Bag: Kirsty Rae

Further Article: Emily Bryson

Appearance & Display: Katy Allan and Kirsty Rae

SPECIAL PRIZES

Best Fascinator: Rachel Templeton, Mauchline YFC

Best Floral Display including a horse shoe (Fresh): Emma Harper, Lower Nithsdale YFC

Best Clutch Bag: Emma Campbell, Peeblesshire JAC

Best Further Article: Megan Meikle, Bathgate JAC

Best Appearance & Display: Rachel Templeton and Jennifer Veitch,Mauchline YFC

SENIOR ARTS & CRAFTS – YOUNG FARMERS OF TODAY

1

st Place – Loch Lomond YFC (124.5 points)

Ipad/ Tablet Cover: Karyn Macarthur

Decorated Cupcakes: Karyn Macarthur

Caricature of National Chairman: Louise Macarthur

YF Hoodie: Claire Wilson

Floral Art incorporating a Sport Item (Fresh Flowers): Zoe Clarke

Further Article: Katie McKelvie

Appearance & Display: Claire Wilson and Zoe Clarke

2

nd Place – Mauchline YFC (120.5 points)

Ipad/ Tablet Cover: Gwen Smith

Decorated Cupcakes: Eilidh Howat

Caricature of National Chairman: Jan Laird

YF Hoodie: Jan Laird

Floral Art incorporating a Sport Item (Fresh Flowers): James Gemmell

Further Article: Laura Templeton

Appearance & Display: Laura Templeton and Jan Laird

3

rd Place – Crossroads YFC (120 points)

Ipad/ Tablet Cover: Laura Hamilton

Decorated Cupcakes: Louise Lawrie

Caricature of National Chairman: John Howie

YF Hoodie: Jane Strawhorn

Floral Art incorporating a Sport Item (Fresh Flowers): Carolyn Baird

Further Article: Georgina Baird

Appearance & Display: Louise Lawrie and Jane Strawhorn

SPECIAL PRIZES

Best Ipad/ Tablet Cover: Jen Wood, East Fife JAC

Best Decorated Cupcakes: Mandi Baxter, West Renfrewshire YFC

Best Caricature of National Chairman: Louise Macarthur, Loch Lomond YFC

Best YF Hoodie: Kate McKerrow, Bathgate JAC

Best Floral Art incorporating a Sport Item (Fresh Flowers): James Gemmell, Mauchline YFC

Best Further Article: John Heuchan, Stewartry YFC

Best Appearance & Display: Karen Gemmell and Georgina Limond, Ayr YFC

CATWALK COUTURE

1st

– Aimee Margrove and Kim Taylor (Turriff & District JAC)

2nd

– Emma Gray and Jennifer Jeffrey (Peeblesshire JAC)

READY STEADY COUNTRY COOK COMPETITION (sponsored by Scotmid)

1st

- Lauren Cameron and Michelle Whyte (Keith Young Farmers)

2nd

- Eilidh Grant and Susan Shearer (Forss Young Farmers)

CRAFTSMANSHIP COMPETITION “FREE STANDING BIRD TABLE”

Full Member Section

1

st

– Tom Bruce, Udny JAC

2

nd

– James Peat, Carluke YFC

3

rd

– Patrick MKacdonald, Kinross JAC

PHOTOGRAPHY

Associate Section

1st – Nicola Reid, SSS YFC

2nd – David Barclay, Bankfoot JAC

Full Member Section

1st – Leanne Brunton, East Fife JAC

2nd – Emma Cheape, Kinross JAC

3rd – Emma Harper, West Renfrewshire YFC

THE RITCHIE TROPHY

This is a trophy to recognise a significant contribution to the Young Farmers’, kindly donated by Mr James

Watt in memory of the Ritchie Brothers. The trophy was presented to Mr Harry Lindsay.

MEMBER RECRUITMENT PRIZES

District

1st

- RNI

2nd

- Orkney

3rd - Angus Tayside

Club

1st

– Harray YFC

2nd

- Inverurie JAC

3rd

- Forfar JAC

DISTRICT PARTICPATON PRIZES

1st

- Ayrshire

2nd

- Lanarkshire

3rd

- Clyde & Central

CLUB OF THE YEAR

1st

- Stranraer & Rhins YFC

2nd

- Forss YFC

3rd

- Turriff & District JAC

SHEEP SHEARING (sponsored by BWMB)

SCOTCH MULES – Winner of the Caithness Trophy

1st

- Lewis Harkness, Lower Nithsdale YFC

2nd

- Jim White, Machars YFC

3rd

- Callum Lindsay, Callander YFC

4th

– John Brown, Strichen YFC

BLACKFACE – Winner of the Cooper MacDougall Trophy

1st

– Brian Mundell, SSS YFC

2nd

– Tom Dun, Biggar YFC

3rd

– David Brow, SSS YFC

4th

– Fulton Ronald, North Argyll YFC

CHAMPION OVERALL and Winner of the Lister Silver Handpiece and the Worshipful Company of Woolmen

Medal was Lewis Harkness, Lower Nithsdale

Runner Up – Brian Mundell, SSS YFC

RHASS FARMING CHALLENGE COMPETITION 2015

1st

– East

2nd

– North

3rd

– West

NATIONAL TUG OF WAR COMPETITION (sponsored by Hoggs of Fife)

LADIES COMPETITION

1st - Ayr YFC

2nd – Biggar YFC

3rd – Keith YFC

GENTS COMPETITION

1st – Biggar Red YFC

2nd – Ayr YFC

3rd – Biggar Black YFC

PRIME LAMB DRESSING

Winners – Lower Nithsdale of Ben Radley and Hannah Sloan

STOCKMANSHIP PROGRAMME (sponsored by Harbro)

JUNIOR STOCKJUDGING COMPETITION - TEAM

1st and winners of the Lawrie and Symington Salver – Clyde & Central (844) … John Graham, James Graham &

Scott Duncan

2nd

– Ayrshire A (821) … Andrew Struthers, Scott Anderson, Billy Gray

3rd

– Ayrshire B (796) … David Smith, Ewan Cochrane & Craig Hamilton

JUNIOR INDIVIDUAL STOCKJUDGING

1st

– From Clyde & Central (285)…. Scott Duncan

2nd

– From Ayrshire (281)….. Billy Gray

3rd

- From Clyde & Central (280) …. John Graham

SENIOR STOCKJUDGING

Changue Trophy for Best Pair in the Dairy Section – Ayrshire A (506) … Kevin Lawrie & Andrew Struthers

Morphie Trophy for the Best Pair in the Beef Section – East Aberdeenshire (564) Tom Bruce & Ellis Mutch

NFU Trophy for Best Pair in the Sheep Section – Clyde & Central A (540) … James Graham & David McKerrow

INDIVIDUALS

Best Individual in Dairy Section – From Fife & Kinross (287) … James Lawrie

Best Individual in Beef Section – From Ayrshire (284) … John Cousar

Best Individual in Sheep Section – YUILL WALKER TROPHY – From Clyde & Central (288) … James Graham

BEST TEAM

1st

AND WINNERS OF THE GLASGOW HERALD TROPHY - Ayrshire A (1574) … Kevin Lawrie, Andrew Struthers,

David Smith, John Cousar, Andrew Ireland & Drew Kennedy

2nd

– Clyde & Central A (1524) … Suzie Dunn, Karyn MacArthur, John Graham, Stephanie Dick, James Graham &

David McKerrow

3rd

- Ayrshire B (1507) … Struan McGregor, John Howie, David Smith, Graeme Wallace, Scott Anderson, Billy

Gray

STOCKMAN OF THE YEAR

1st Place – Stockman of the Year and Winner of the Robert Barr Memorial Trophy – From Clyde & Central

(617)… John Graham

2nd

– From Ayrshire (603)…. Kevin Lawrie

3rd

- From Ayrshire (597) … Andrew Ireland