Lisnamurrican YFC members celebrate very successful year

Teresa Connon Cara Johnston and Gayle Adams  at the Lisnamurrican YFC dinner awards evening in McLaughlins Corner Kilrea on Friday evening.PICTURE STEVEN MCAULEY/KEVIN MCAULEY PHOTOGRAPHY MULTIMEDIA

Teresa Connon Cara Johnston and Gayle Adams at the Lisnamurrican YFC dinner awards evening in McLaughlins Corner Kilrea on Friday evening.PICTURE STEVEN MCAULEY/KEVIN MCAULEY PHOTOGRAPHY MULTIMEDIA

LISNAMURRICAN YFC held their annual club dinner and prizegiving evening on Friday 20th January in McLaughlin’s Corner, Kilrea with over 50 members attending.

Everyone enjoyed a wonderful meal and a great night was had by all. The following prizes were handed out on the night:

The McBurney Perpetual Trophy for Swimming: Teresa Connon.

James Owens Rose Bowl for Floral Art: David Millar (Junior), Melissa Knox (Senior).

William Kennedy Perpetual Cup for Ulster Young Farmer: Lorine Mitchell and Melissa Knox (tie).

Lisnamurrican Primary School Cup for Junior Young Farmer: Alan Adams.

David Clyde Perpetual Cup for Craftwork: David Millar.

Esler Cup for Drama: Louise O’Melvenna

Graham Perpetual Cup for Contribution to Arts and Drama: Jonathan McMaster and Melissa Knox (tie).

Dessie Maybin Perpetual Cup for Dairy Cattle Judging (12-16): Carol Crawford.

Henry J Sloan Cup for Dairy Cattle Judging (16-21): John Crawford.

The McMaster Perpetual Cup for Junior Beef Judging: Carol Crawford.

The Saunderson Perpetual Cup for Senior Beef Judging: John Crawford.

Trevor & Heather Wilson Perpetual Cup for Sheep Judging (Junior): Carol Crawford.

Thoburn McCaughey Perpetual Challenge Silver Salver for Sheep Judging (Senior): John Crawford.

Wilsons Feed Perpetual Cup for Silage Assessment: Carol and John Crawford.

Kidd Family Cup for Tractor Handling: Robert McMaster.

Richard Marshall Memorial Shield for Tractor and Machinery Safety Competition: Alan Adams.

The Anderson Perpetual Cup for Most Enthusiastic New Member: Stacey Millar.

The Mr & Mrs James Owens Cup for Best Under 18 Member: Carol Crawford.

James McNeill Perpetual Cup for Best All Round Girl: Carol Crawford.

The McCaughey Perpetual Cup for Best All Round Boy: John Crawford.

The Leslie & Wilma Houston Endeavour Cup: Cara Johnston and Gayle Adams.

Best All Round Member as voted for by members: Gayle Adams

 

Back to the top of the page