UFU announce silage competition winners

This week the Ulster Farmers’ Union recognised Northern Ireland’s top silage makers of 2019 as the UFU and competition sponsor United Feeds, announced winners online.

Monday, 15th June 2020, 9:00 am
Previous winner John Martin, Clarence Calderwood from United Feeds and Derek Lough, Ulster Farmers' Union.
Previous winner John Martin, Clarence Calderwood from United Feeds and Derek Lough, Ulster Farmers' Union.

Traditionally, United Feeds would have kindly hosted an awards lunch in March but due to Covid-19 things had to be done differently.

Jonny Hutchinson of the South Londonderry Group (Maize), Albert and Ryan Millar of the North Tyrone Group (wholecrop), Maurice Farquhar of the West Antrim Group (bales), Stephen and Mark Montgomery of the North West Derry Group (dairy) and W & G Corrie of the Ards Group (beef and sheep) took top honours in the competition, which saw a record number of entries from farmers.

UFU president Ivor Ferguson said: “The UFU’s annual silage competition has always encouraged excellence and healthy competition among producers and once again the competition entries were to the highest standard.

“Our sponsor, CAFRE, UFU group managers and most importantly the farmers, have worked hard on ensuring we had a great competition and I would like to thank them all.”

Speaking on behalf of the silage competition sponsor United Feeds, Clarence Calderwood said: “We saw some exceptional silage from farmers in each of the categories.

“At United Feeds we aim to assist farmers in producing better quality silage every year which is why we support the Ulster Farmers’ Union competition.”

The full list of winners are:  

Dairy 

1st Stephen & Mark Montgomery, North West Derry Group 

2nd Joe, Noel & Helen Willis, North East Armagh Group  

3rd B & R Lilburn, Lagan Group 

 

Beef & sheep 

1st W & G Corrie - Ards Group 

2nd Roger & Hilary Bell, Ballyclare Group 

3rd Alan & Peter Beattie, North Antrim Group 

 

Alternative forage – Wholecrop 

1st Albert & Ryan Millar, North Tyrone Group 

2nd D & A Wallace, South Antrim Group 

3rd Robert Rogers, East Tyrone Group 

 

Alternative forage – maize 

1st Jonny Hutchinson, South Londonderry Group 

2nd Montgomery Brothers, North West Derry Group 

3rd Stephen Clyde, Larne Group 

 

Bales 

1st Maurice Farquhar, West Antrim Group 

2nd Keith Watson, North West Armagh Group 

3rd Hugh & Lowry McCollum, North West Derry Group