Finest public speakers rewarded at YFCU final

Pictured is Zita Blair - Moneymore YFC who won the 21-25 Prepared and Impromptu age category receiving the ICI and NFU Cup with guest speaker RUAS President Billy Robson, sponsor David Cairns, Agency Development Manager at NFU Mutual and Roberta Simmons, YFCU President.
Pictured is Zita Blair - Moneymore YFC who won the 21-25 Prepared and Impromptu age category receiving the ICI and NFU Cup with guest speaker RUAS President Billy Robson, sponsor David Cairns, Agency Development Manager at NFU Mutual and Roberta Simmons, YFCU President.

The cream of the YFCU’s public speakers participated in the final of the public speaking competition to establish the association’s best orators in 2015.

A total of 102 speeches were delivered at the YFCU public speaking NI final which was held on Thursday 5th November in Magherafelt High School.

Pictured is Lynsay Hawkes, Seskinore YFC who won the 18-21 impromptu category receiving the Glentoran Cup, along with Jane Kilpatrick, Donaghadee YFC, winner of the 18-21 prepared category, receiving the Heron Cup.  Also picture are guest speaker RUAS President Billy Robson, sponsor David Cairns, Agency Development Manager at NFU Mutual and Roberta Simmons, YFCU President.

Pictured is Lynsay Hawkes, Seskinore YFC who won the 18-21 impromptu category receiving the Glentoran Cup, along with Jane Kilpatrick, Donaghadee YFC, winner of the 18-21 prepared category, receiving the Heron Cup. Also picture are guest speaker RUAS President Billy Robson, sponsor David Cairns, Agency Development Manager at NFU Mutual and Roberta Simmons, YFCU President.

The popular competition has been kindly sponsored for a number of years by NFU Mutual Insurance Society Limited.

The competition sought to find the best prepared and impromptu public speakers in Northern Ireland and judges had a difficult time discerning the winners in each of the classes.

In the prepared section, competitors delivered a pre-prepared speech, chosen from a specified list of topics. Impromptu topics on the night included; ‘The benefits of playing a sport’, ‘My hero’, ‘My hidden talent’ and ‘Beyond the farm gate…what this means to me’.

After the speeches were delivered in the classrooms, YFCU president Roberta Simmons laid proceedings in the assembly hall, welcoming RUAS president Billy Robson and David Cairns, agency development manager with sponsor NFU Mutual Insurance Society Limited, to the platform party.

Pictured is Jane Kilpatrick, Donaghadee YFC who won the 25-50 prepared category, with Lynsey McNeilly, Randalstown YFC who won the 25-30 impromptu category both receiving a Public Speaking plaque.  Also pictured are guest speaker RUAS President Billy Robson, sponsor David Cairns, Agency Development Manager at NFU Mutual and Roberta Simmons, YFCU President.

Pictured is Jane Kilpatrick, Donaghadee YFC who won the 25-50 prepared category, with Lynsey McNeilly, Randalstown YFC who won the 25-30 impromptu category both receiving a Public Speaking plaque. Also pictured are guest speaker RUAS President Billy Robson, sponsor David Cairns, Agency Development Manager at NFU Mutual and Roberta Simmons, YFCU President.

David commended all the finalists after hearing a selection of the speeches during the evening and said he had been both educated and challenged by the members.

David was then followed by the guest speaker of the night RUAS president Billy Robson. Billy commented on all the finalists and spoke on his own experience of public speaking. In his address, to the audience of members and parents, he talked of how important it is for young farmers to be able to make their voice and opinions heard, especially in a time of potential crisis. Roberta then announced the winners and Billy presented the prizes on stage.

YFCU vice president Andrew Little finished the official proceedings by offering a vote of thanks, paying tribute to the sponsor NFU Mutual Insurance Limited, the chairs, judges and trainers who helped throughout the competition, Magherafelt High School for their assistance during the final, and lastly thanked the members throughout the association who had taken part.

The top three members in each class were placed as follows:

Pictured is Thomas McNeill, Kilraughts YFC who won the 16-18 prepared age category receiving the Farmers Journal Cup, with Lizzie Blackwood - Newtownhamilton YFC winner of the 16-18 impromptu category receiving the John Anderson Cup.  Also pictured are guest speaker RUAS President Billy Robson, sponsor David Cairns, Agency Development Manager at NFU Mutual and Roberta Simmons, YFCU President.

Pictured is Thomas McNeill, Kilraughts YFC who won the 16-18 prepared age category receiving the Farmers Journal Cup, with Lizzie Blackwood - Newtownhamilton YFC winner of the 16-18 impromptu category receiving the John Anderson Cup. Also pictured are guest speaker RUAS President Billy Robson, sponsor David Cairns, Agency Development Manager at NFU Mutual and Roberta Simmons, YFCU President.

Results Class A: 12-14 Prepared

1st Zara Ginniff – Annaclone & Magherally YFC

2nd Zara Crawford - Seskinore YFC

3rd Chloe Millar - Coleraine YFC

Pictured is Zara Ginniff, Annaclone & Magherally YFC who won the 12-14 prepared category, receiving the YFCU Cup with guest speaker RUAS President Billy Robson, sponsor David Cairns, Agency Development Manager at NFU Mutual and Roberta Simmons, YFCU President.

Pictured is Zara Ginniff, Annaclone & Magherally YFC who won the 12-14 prepared category, receiving the YFCU Cup with guest speaker RUAS President Billy Robson, sponsor David Cairns, Agency Development Manager at NFU Mutual and Roberta Simmons, YFCU President.

Results Class B: 14-16 Prepared

1st Maxine Smyth – Coleraine YFC

2nd Lauren McNeill - Kilraughts YFC

3rd Carys Martin - Ballywalter YFC

Results Class C: 16-18 Prepared

1st Thomas McNeill – Kilraughts YFC

2nd Jessie Brown – Ballywalter YFC

3rd Abbie Hunter– Moneymore YFC

Results Class D: 16-18 Impromptu

1st Lizzie Blackwood – Newtownhamilton YFC

2nd Abbie Hunter – Moneymore YFC

3rd Anna Brown - Newtownards YFC

Results Class E: 18-21 Prepared

1st Charlotte Collins – Garvagh YFC

2nd James Robson – Holestone YFC

3rd Ruth McCloy – Glarryford YFC

Results Class F: 18-21 Impromptu

1st Lynsay Hawkes – Seskinore YFC

2nd Sarah Minford – Holestone YFC

3rd Hannah Kirkpatrick – KilraughtsYFC

Results Class G: 21-25 Prepared

1st Zita Blair – Moneymore YFC

2nd Charlotte Gibson – Seskinore YFC

3rd David Oliver – Dungiven YFC

Results Class H: 21-25 Impromptu

1st Zita Blair – Moneymore YFC

2nd Charlotte Taylor – Finvoy YFC

3rd Kim Paisley – Straid YFC

Results Class I: 25-30 Prepared

1st Jane Kilpatrick – Donaghadee YFC

2nd Robert Shannon – Kilraughts YFC

3rd Clare Buchanan – Dungiven YFC

Results Class J: 25-30 Impromptu

1st Lynsey McNeilly – Randalstown YFC

2nd Jane Kilpatrick – Donaghadee YFC

3rd Gillian Hunter, Straid YFC