The Winter Fair hall of fame at Royal Welsh event

Lucky Lad in 1990
Lucky Lad in 1990

With a reputation as one of the finest prime stock shows in Europe, the Royal Welsh Winter Fair is always proud to attract the very best producers, exhibitors, buyers and of course stock to the showground each year.

Celebrating it’s 25th anniversary on 1 & 2 December, this year the stakes have once again been set for a great couple of day’s worth of competitions with over 1,340 cattle, sheep, pigs and horses expected as well as 175 entries in the lamb carcass classes.

With a record entry in the sheep section (421 pairs of lambs) and the single carcass class (147 entries), we can expect to see some excellent examples of livestock over the two-day event.

Arguably, one of the most prestigious titles to be awarded at the annual event is the supreme cattle champion. For the second year running, the overall winner will be decided by two judges, David Plested, who is judging the steers and Jimmy Mulholland, the judge from the heifer classes.

In recognition of the incredible animals that have been presented with this title over the past 24 years, visitors to the fair will be able to view images of all of the previous cattle supreme champions in the ‘Hall of Fame’ exhibition on display in Hall 1 behind the grandstand.

Other livestock judges at the 2014 Winter Fair include:

Cattle Section

Supreme Championship: Mr D Plested, Oxfordshire & Mr J Mulholland, Cumbria

Baby Beef Section & Pairs Competition: Mr G Brooke, Worcester

Pedigree Steers: Mr D Plested, Oxfordshire

Pedigree Heifers: Mr J Mulholland, Cumbria

Young Handlers Competition: Mr G Jones, Conwy

Sheep Section

Supreme Champion: Mr J Campbell, Northumberland

Hill & Upland: Mr E Jones, Carmarthenshire

Continental & Butchers Weights: Mr R Adams, Vale of Glamorgan

Pure Welsh Mountain: Mr D A Jones, Gwynedd

Lowland & Crossbreds Breeds: Mr M Steward, Roxburghshire

Lamb Carcass Competition

Lamb Carcass Singles Competition: Mr A Morgan, Powys

Lamb Carcass Pairs Competition: Mr D Weaver, Worcester

Pig Section

Mr N James, Monmouthshire

Horse Section

Supreme Championship: Mr B W D Llewellyn, Carmarthshire

Welsh Championship: Mr E G Prosser, Port Talbot

Welsh Mountain Ponies: Mr K J Davies, Powys

Welsh Ponies: Mr D Price Jones, Carmarthenshire

Welsh Ponies (Cob Type): Mr R Morgan, Lampeter

Welsh Cobs: Mr B J Merrick, Glangrwyney

Sport Horse: Ms J Smith, Herefordshire

Welsh Part-Bred: Mr J G Batt, Monmouthshire

Coloured Horses: Mrs S Chapman, Powys,

Hound Show

Mr P Morris, Bridgend & Mr K Markham, Gwynedd

Poultry

Championships, Trios, Rare Breeds, Junior, Juveniles & Eggs

Mr C Birtwell, Sowerby Bridge

Large & Bantam Soft Feather – Heavy Breeds: Mr R Grice, Co Durham

Large & Bantam Soft Feather – Light Breeds: Mr J Crowther, Sowerby Bridge

Large Hard Feather: Mr E Barnes, Swansea

Bantam Hard Feather: Mr C Guidotti, Essex

True Bantams: Mr P Simpkins, Newport,

Waterfowl - Geese, Heavy & Light Ducks & Turkeys: Mr P Meatyard, Cornwall

Bantam Ducks: Mrs P Birch, Carmarthen