Co Londonderry prize giving night

Moneymore YFC
Moneymore YFC

Friday, 17th November saw the Co Londonderry YFCU annual dinner dance, prize giving and awards which was held in the Royal Court Hotel, Portrush, with 245 in attendance.

The following prizes and awards where given out.

Prize winners

Prize winners

Home safety under 18, joint, Jenna Mullan, Dungiven YFC and Lauren McFarlane, Dungiven YFC

Home safety over 18, Joanne Smyth, Coleraine YFC

SRK Equipment Cup for farm safety, girls, joint, Rebecca Lamont, Coleraine YFC and Rachael Boyce, Garvagh YFC

Johnston Gilipin Cup for farm safety, under 18 boys, Kyle Mairs, Coleraine YFC

Kilrea YFC

Kilrea YFC

H A McIlrath Cup for farm safety, over 18 boys, Thomas Millar, Coleraine YFC

Co Londonderry Agricultural Show Cup for home industries, Garvagh YFC

R H McCombe Cup for soil assessment, James Purcell - Dungiven YFC

Milk Marketing Board Trophy, William Bolton, Curragh YFC

Coleraine YFC

Coleraine YFC

Londonderry County Committee Cup for beef judging in Ulster Young Farmer Competition, Sam Patterson, Dungiven YFC

Prepared public speaking

Henry Cup for 12-14, joint, Alex Lamont, Coleraine YFC, and Rachel McCollum, Coleraine YFC

Usher Cup for 14-16, Ellen Bates, Moneymore YFC

County Princess Lauren McIlroy and partner Philip McCloy

County Princess Lauren McIlroy and partner Philip McCloy

Hamill Cup for 16-18, Maxine Smyth, Coleraine YFC

County Londonderry Committee Cup for 18-21, Charlotte Linton, Kilrea YFC

Thompson Cup for 21-25, Rebecca Lamont, Coleraine YFC

County Londonderry Committee Cup for 25-30, Melissa Millar, Kilrea YFC

Impromptu public speaking

Porter Cup for 16-18, Maxine Smyth, Coleraine YFC

County Londonderry Committee Cup for 18-21, Adam Alexander, Kilrea YFC

Hunter Cup for 21-25, Claire Adams, Coleraine YFC

County Londonderry Committee Cup for 25-30, Zita Blair, Moneymore YFC

Stock judging

King Cup for 12-14, Amy McCollum, Coleraine YFC

Topping Cup for 14-16, Lauren McFarlane, Dungiven YFC

Adams Cup for 16-18 , Zara Fulton, Dungiven YFC

Buchanan Cup for 18-21, Thomas Millar, Coleraine YFC

Cochrane Cup for 21-25, James Purcell, Dungiven YFC

County Londonderry Committee Cup for 25-30, Robert Sloan, Kilrea YFC

Efficiency competition

Best club leader

1st, Zita Blair, Moneymore YFC

2nd, James Purcell, Dungiven YFC

3rd, Gordon Crockett, City of Derry YFC

Best secretary

1st, Lynne Montgomery, City of Derry YFC

2nd, Claire Adams, Coleraine YFC

3rd, Katie Love, Dungiven YFC

Best treasurer

1st, Stuart Mills, Moneymore YFC

2nd, Andy Ady Nevin, Coleraine YFC

3rd, Joel Eakin, City of Derry YFC

Best Public Relations Officer

1st, Laura Smyth, Garvagh YFC

2nd, Emma Montgomery, City of Derry YFC

3rd, Zara Fulton, Dungiven YFC

Best club 2016-2017

1st, Moneymore YFC

2nd, City of Derry YFC

3rd, Kilrea YFC

H A McIlrath Cup for senior member of the year, Danielle Black, Coleraine YFC

Adrian Cooper Cup for junior member of the year, Lauren McFarlane, Dungiven YFC

County proficiencies

12-14

1st, Amy Smyth , Coleraine YFC

2nd, Francesca Boyd, Coleraine YFC

3rd, Jenna Mullan, Dungiven YFC

14-16

1st, Sarah Smyth, Coleraine YFC

2nd, joint, Lewis Gregg - Garvagh YFC

Chloe Millar, Coleraine YFC

3rd, Claire Young, Dungiven YFC

16-18

1st, Zara Fulton, Dungiven YFC

2nd, joint, Sarah Cunningham, Garvagh YFC

Paul Adams, Coleraine YFC

3rd, Maxine Smyth, Coleraine YFC

18-21

1st, Ruth Adams, Coleraine YFC

2nd, Thomas Millar, Coleraine YFC

3rd, Lynne Montgomery, City of Derry YFC

21-25

1st, Claire Adams, Coleraine YFC

2nd, James Purcell, Dungiven YFC

3rd, Joanne Smyth, Coleraine YFC

25-30

1st, Robert Sloan, Kilrea YFC

2nd, Zita Blair, Moneymore YFC

3rd, Stuart Mills, Moneymore YFC

Thanks must go to guest speaker Victor Chestnutt and his wife Carol and also to the sponsors of the new cups for stock judging, Tom Topping, Ian Buchanan and William King.